Seniorzy w dalszym ciągu na celowniku oszustów

Seniorzy w dalszym ciągu na celowniku oszustów
Żywiecka policja apeluje. Na terenie całej polski w ostatnich latach bardzo często dochodzi do różnego rodzaju oszustw, zwłaszcza popularną metodą jest bardzo nagłaśniana w mediach metoda na wnuczka. Niestety nie jest to jedyna forma oszustw, z jaką możemy się spotkać w ostatnich latach.
 

Jak działają oszuści?

 
Niestety, pomimo wielu apeli sytuacje, w których dochodzi do wyłudzenia pieniędzy osobom starszym, w dalszym ciągu dochodzi bardzo często. Schemat działania przeważnie jest prosty. Oszuści między innymi, wyszukują w książkach telefonicznych numery stacjonarne osób w podeszłym wieku, bądź zwyczajnie je obserwują, aby zaczerpnąć informacji odnośnie do ofiary.
Kolejnym krokiem jest wykonanie telefonu do ofiary. W przypadku metody na wnuczka oszust podaje się za członka rodzinny (w tym tytułowego wnuczka) i informuje o wypadku jego bądź kogoś z rodziny. Podaje on także informacje, że pilnie potrzebna jest gotówka, np. aby opłacić leczenie czy też naprawę samochodu, który uszkodzony stoi daleko za miastem. Ofiara proszona jest o przygotowanie pieniędzy i przekazanie ich „Znajomemu” który się po nie zjawi.
Niestety w dalszym ciągu spora część osób starszych nie zachowuje należytej ostrożności i daje się nabrać na takie metody.
Oczywiście jest to przykładowy schemat działania przestępców. Zdarzały się także inne bardziej pomysłowe oszustwa jak na przykład na „policjanta” czy „pana z gazowni”. Niestety metody te cały czas ewoluują i nie jesteśmy w stanie na bieżąco poznawać nowych metod tego przestępczego procederu.
 
Policja apeluje, aby uczulać na tego typu oszustwa swoich starszych bliskich. Warto poświęcić chwilę, aby uczulić je przed tego typu zagrożeniami, tym bardziej że pomimo wielu apeli sytuacje takie zdarzają się nadwyraz często, a same apele nie skutkują.