Potrzebni wolontariusze do pomocy uchodźcom z Ukrainy

Potrzebni wolontariusze do pomocy uchodźcom z Ukrainy

Żywiec, podobnie jak inne miasta w Polsce, aktywnie zaangażował się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Przygotowano miejsca noclegowe, zebrano artykuły pierwszej potrzeby, a obecnie trwają poszukiwania wolontariuszy, szczególnie psychologów i psychoterapeutów zdolnych udzielić wsparcia poszkodowanym.

Powiat żywiecki otwarty dla uchodźców

W pomaganiu kluczowa jest nie tylko pomoc, ale również dobra organizacja tej pomocy. Przy tak ogromnej skali wsparcia, jakie udzielono Ukraińcom w Polsce, kwestie logistyczne są prawdziwym wyzwaniem. W powiecie żywieckim na szczęście nie odnotowano problemów na tym polu. Przygotowano około 700 miejsc noclegowych dla uchodźców. Zorganizowano również zbiórki, dzięki którym przybywający do Polski ludzie mogą uzupełnić swoje skromne bagaże i zwyczajnie przetrwać ten trudny czas.

W pomoc angażują się również osoby prywatne. W tej chwili działają zbiórki rzeczowe i pieniężne. Dzięki temu każdy może wspomóc Ukrainę na tyle, jak bardzo pozwalają na to osobiste warunki. Eksperci przestrzegają przed pochopnym oferowaniem zakwaterowania, ponieważ to wyzwanie może okazać się trudniejsze, niż się początkowo wydaje. Nie wiadomo przecież, jak długo uchodźcy pozostaną. Pomagać można na wiele sposobów i warto wybrać taki, który nie będzie wykraczał ponad własne siły i możliwości.

Potrzebni wolontariusze

W tej chwili w powiecie potrzebni są także specjaliści, którzy w ramach wolontariatu zgodzą się okazać wsparcie uchodźcom wojennym. Wojna dla każdego oznacza traumę, a ludzie znajdujący się w obcym kraju bez przyjaciół, bez własnych rzeczy i często bez żadnej nadziei są bardzo wystraszeni. W walce z negatywnymi psychologicznymi skutkami wojny mogą pomóc psychologowie i psychoterapeuci. Chętne osoby mogą zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żywcu.

Potrzebni są również tłumacze, czyli osoby posługujące się ukraińskim lub rosyjskim. Wielu uchodźców posługuje się jedynie językiem ojczystym, co bardzo utrudnia niesienie pomocy i wsparcia tym osobom.

Jeden komentarz o “Potrzebni wolontariusze do pomocy uchodźcom z Ukrainy

  1. To dopiero początek… jestem przekonany, że do Polski trafi dużo więcej uchodźców, więc zawsze jest dobry czas, żeby stać się wolontariuszem

Comments are closed.