Nowy Rok w Żywcu — jukace w centrum miasta

Nowy Rok w Żywcu — jukace w centrum miasta

Różne regiony w Polsce mają swoje ciekawe tradycje, także te noworoczne. Jedną z ciekawszych tradycji można zaobserwować w Żywcu i dotyczy ona kawalerów z Zabłocia — dzielnicy miasta. Tak zwani jukace z samego rana pojawiają się w centrum Żywca, by składać noworoczne życzenia przechodniom i trochę pożartować.

Jukace z Żywca — tradycja sięgająca XVII wieku

Jukace pojawiający się w centrum miasta to lokalna tradycja. Kawalerowie z Zabłocia już od XVII wieku przebierali się w oryginalne stroje, zakładali maski oraz czapki z pomponami, a następnie ruszali w miasto, by składać ludziom życzenia i płatać figle. Gromada jukacy przypomina nieco barwny gang, ale taki niegroźny. Co ciekawe, w strukturach grupy obowiązuje hierarchia. Najwyżej w hierarchii stoi lider, czyli kasjer. Później mamy poganiaczy, dziada, diabełka, kominiarza i babę.

Jukace rozpoczynają swoją noworoczną wędrówkę już o 5 rano. Po mszy świętej przechadzają się ulicami miasta, by w niekonwencjonalny sposób życzyć mieszkańcom Żywca szczęśliwego nowego roku. W tym roku w centrum Żywca pojawiła się spora gromada barwnie przebranych kawalerów.