Ujawnione działania przemytnika ludzi i udaremnione nielegalne przekroczenia granicy przez Śląską Straż Graniczną

Ujawnione działania przemytnika ludzi i udaremnione nielegalne przekroczenia granicy przez Śląską Straż Graniczną

Podczas ostatniego weekendu, Śląski Oddział Straży Granicznej odnotował sukces w zapobieganiu nielegalnym przekroczeniom granicy ze Słowacji do Polski. W wyniku ich nieustępliwej pracy zatrzymano grupy nielegalnych migrantów i przemytnika ludzi.

Dzień 20 października, około godziny 11:00, w miejscowości Zwardoń, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej podjęli decyzję o zatrzymaniu do kontroli pojazdu osobowego zarejestrowanego w Polsce. Natychmiast po zatrzymaniu, z wnętrza pojazdu wypłynęło pięć osób, które szybko oddaliły się w nieznane. Na miejsce natychmiast skierowano dodatkowe siły – funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG oraz Komisariatu Policji w Rajczy. Pomimo intensywnych poszukiwań na terenie otaczającym miejsce zdarzenia, nie udało się odnaleźć żadnych osób obecnych tam nielegalnie.

Kierujący pojazdem, 46-letni obywatel Ukrainy, został jednak zatrzymany. W toku wszczętego postępowania karnego, mężczyźnie przedstawiono zarzut organizowania nielegalnego przekroczenia granicy polskiej dla cudzoziemców w celu uzyskania korzyści majątkowej. Jego celem była próba umożliwienia im dalszej podróży do Niemiec. Sąd Rejonowy w Żywcu nałożył na przemytnika tymczasowy areszt trwający trzy miesiące. Planowane jest, że dnia 23 października mężczyzna zostanie przetransportowany do Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej.