Rozpoczęcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Żywcu

Rozpoczęcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Żywcu

W malowniczym mieście Żywiec odbywały się ceremonie związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Już o godzinie 9:30, przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Żywcu, rozpoczęły się pierwsze uroczystości, które stanowiły początek oficjalnych obchodów tego ważnego dla każdego Polaka święta. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce na Rynku w Żywcu, gdzie dokładnie o godzinie 11:00 rozpoczęły się uroczystości.

Pierwszym punktem obchodów była Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiana w Konkatedrze pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Jest to kluczowe wydarzenie religijne, mające na celu nie tylko modlitwę za nasz kraj i wszystkich jego mieszkańców, ale również upamiętnienie tych, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Polski.

O godzinie 11:00 na Rynku w Żywcu ruszyły oficjalne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Burmistrz miasta, Antoni Szlagor, cytując słowa Jana Pawła II, podkreślił szczególne znaczenie Polski jako naszej „matki ziemskiej”. Przywołał trudną historię naszego kraju, pełną cierpienia i walki, podkreślając, że nasza Ojczyzna ma prawo do wyjątkowej miłości.

11 listopada to dzień wielkiego świętowania dla wszystkich Polaków – dzień, w którym Polska odzyskała swoją wolność. Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, w emocjonalnych słowach przypominał o historycznym znaczeniu tego dnia. To wówczas naród polski wstał, pełen nadziei na lepsze jutro. Tego dnia przywrócono nam wolność – wolną, niepodległą Polskę!

W ramach uroczystości odbyło się również ślubowanie klas wojskowych ZSAiO – symboliczny gest gotowości do służby dla Ojczyzny. Jest to istotne wydarzenie dla młodych ludzi, aspirujących do służby w polskim wojsku.

O godzinie 12:30 w oficynach Muzeum Miejskiego w Żywcu miało miejsce otwarcie wystawy „Żywieckie seminarzystki”. Wystawa ta została zorganizowana z okazji setnej rocznicy powstania Państwowego Seminarium Żeńskiego w Żywcu. Jest to doskonała okazja do poznania historii powstania tej ważnej instytucji edukacyjnej, a także jej roli w kształtowaniu postaw i edukacji młodych kobiet.