Zimowe obowiązki kierowców: bezpieczna jazda zaczyna się od odśnieżenia auta

Zimowe obowiązki kierowców: bezpieczna jazda zaczyna się od odśnieżenia auta

Obserwując nasze drogi podczas zimy, nie sposób nie dostrzec, ile osób zaniedbuje konieczność odśnieżania swojego pojazdu. Jeżdżenie z pokrytym śniegiem dachem czy zasłoniętymi lodem szybami nie tylko narazi kierowcę i pasażerów na niebezpieczeństwo, ale stanowi również zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przykryte warstwą śniegu auto to problematyczne zjawisko, które dotyka właścicieli wszelkich pojazdów pozostawianych na otwartym powietrzu podczas zimowych miesięcy. Po każdej śnieżycy, przed wyruszeniem w drogę, musimy odpowiednio oczyścić nasz samochód ze śniegu. Wierzenie, że śnieg zostanie usunięty pod wpływem prędkości jest mylne. Zanim tak się stanie, nasz samochód staje się trudny do dostrzeżenia, a spadające kawałki lodu mogą zniszczyć inne auta lub zmusić kierowców do wykonania ryzykownych manewrów.

Przepisy prawa o ruchu drogowym są jednoznaczne w kwestii tego, jak powinniśmy zachowywać się na drodze. Zobowiązują one do odpowiedniego przygotowania pojazdu do jazdy, tak aby zapewniało ono kierowcy właściwe pole widzenia oraz nie stanowiło zagrożenia dla podróżujących nim osób oraz innych uczestników ruchu. W praktyce oznacza to, że przed rozpoczęciem jazdy musimy dokładnie oczyścić nasz samochód ze śniegu – nie tylko z dachu, ale również ze szyb, bagażnika, maski i reflektorów. Nie możemy zapominać także o tablicach rejestracyjnych. Zapewnienie czytelności numerów rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń jest kolejnym obowiązkiem kierowcy, niewypełnienie którego może skutkować nałożeniem mandatu.

Jeśli natomiast nasze auto nie jest pokryte śniegiem, ale mamy do czynienia z zamarzniętymi lub oszronionymi szybami, kierowca jest również zobowiązany do zapewnienia sobie odpowiedniej widoczności poprzez usunięcie lodu czy szronu zarówno z szyb jak i zewnętrznych luster.