Żywieckie Gody symbolem tradycji

Żywieckie Gody symbolem tradycji
Żywieckie Gody – Jest to najstarszy i zarazem największy konkurs zrzeszający wszelkiej maści grupy kolędnicze na terenie naszego województwa, a także i kraju. Rywalizacja odbywać się będzie jak co roku na scenie w Żywcu, natomiast plenerowe grupy powalczą o zwycięstwo podczas zawodów organizowanych w Milówce.
 
Celem zawodów jest kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych. Organizatorzy co roku pokazują nam bogatą tradycję związaną z szopką i wszelkimi atrakcjami z nią związanymi. Organizacja wydarzenia leży po stronie Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, a także Miejskie Centrum Kultury w Żywcu oraz Gminny ośrodek Kultury w Miłówce.
 
W programie, oprócz aspektów związanych z obrzędem kolędowania, znajdzie się między innymi konkurs strzelania z bata, który co roku przyciąga wielu spragnionych wrażeń. Jednak to nie jedyna atrakcja, którą możemy zobaczyć. Będziemy mogli także spróbować skubać pierz z gawędami. Organizowane są także kuligi, ogromne ognisko gdzie upieczemy sobie kiełbaskę, radośnie kolędując z innymi uczestnikami. Wszystko to w otoczeniu bajecznie przebranych kolędników
 
Oczywiście przez lata, Gody zyskały nowe konkurencje, i poszły z duchem czasu. Z atrakcji wymyślonych przez młodsze grono kolędnicze znajdziemy między innymi stroje kolędników wykonane w 100 procentach z metalowych puszek. Ciekawostką jest też możliwość wykonania telefonu na dawny, tak bardzo popularny kiedyś numer 0 700. Koszt takiego połączenia może zaskoczyć tak jak niegdyś.
 
Bez wątpienia podczas Godów Żywieckich natrafimy na masę ciekawych atrakcji i konkurów, z naszej strony zachęcamy do obecności w corocznym tradycyjnym wydarzeniu. Mamy nadzieje że uczestnictwo pomoże w kultywowaniu tradycji i wartości. Serdecznie zapraszamy.