Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Park Krajobrazowy Beskidu Małego
Żywiec położony jest w przepięknych Beskidach, których na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać. Tereny Beskid objęte są ochrona, dzięki czemu możemy podziwiać ich piękno i blask w pełnej krasie. Jakie niespodzianki czekają nas w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego? Dowiecie się z poniższego artykułu.
 
 

Jak prezentuje się Park?

 
Park Beskidu Małego jest pokryty w dużej mierze drzewami. Rozciąga się na terenach województwa śląskiego oraz małopolskiego. Jego powierzchnia wynosi 25 601,13 ha, z czego 9 061,13 ha znajduje się w Małopolsce.
Park jest ostoją wielu gatunków roślin oraz zwierząt. Występują tu między innymi sarny, żbiki, rysie, nietoperze i wiele rodzajów ptaków. Sporo z nich znajduje się na liście gatunków zagrożonych.
 

Atrakcje Parku Krajobrazowego Beskidu Małego

 
Skałka na Żarze
 
Skały na Żarze to wyjątkowe formacje skalne, które powstały około 70-80 milionów lat temu. Mają bardzo ciekawe formy, a także są niezwykle ciekawe pod względem geologicznym. Posiadają widoczne struktury sedymentacyjne oraz formy wierzchniowe.
 
Kamieniołom w Inwałdzie
 
To bardzo ciekawy, duży obiekt, który dzisiaj jest już w większości zarośnięty. W czasach świetności musiał prezentować się imponująco. Kamieniołom posiada kilka kondygnacji. Nie wiadomo dokładnie, kiedy funkcjonował ani kiedy został założony.
Jest to obiekt ciekawy dla turystów, ale także dla naukowców.
 
Groń Jana Pawła II
 
Ten 890-metrowy szczyt związany jest ściśle z osobą papieża Jana Pawła II, który w młodości bywał tu wielokrotnie. Jego ostatnia wizyta na górze odbywała się w 1970 roku, kiedy to świętował 25-lecia kapłaństwa.
Obecnie na szczycie znajduje się schronisko PTTK oraz kaplica wraz ze stalowym krzyżem.
 
Kapliczka górnicza w Targoszowie
 
Kapliczka górnicza w Targoszowie to niezwykle ciekawe, lecz niewielkie miejsce kultu. Wybudowana w XIX wieku z piaskowca kapliczka skrywa okaz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Figurę Matki Boskiej Łaskawej. Całość pokryta jest białą farbą.