Co oznaczają kolory szlaków?

Co oznaczają kolory szlaków?
Beskid Żywiecki jest miejscem, które urzeka bogactwem ścieżek i przepięknymi widokami. Czyste powietrze dzika przyroda i piękne góry zachęcają do wędrówek pieszych. Wielu turystów spacerujących po górach nie zdaje sobie jednak sprawy, co oznaczają poszczególne kolory szlaków. Wyjaśniamy jak się po nich poruszać i co oznaczają.
 

Kolorowe szlaki piesze

 
Szlaki piesze oznaczone są białymi prostokątami, z kolorowym paskiem na środku. Są rozmieszczone dość często, w odległości nie większej niż 200 metrów. W całej Polsce oznaczenia pozwalają na określenie, jaki rodzaj przejścia trasy wybieramy. Występuje pięć rodzajów szlaków: żółty, czerwony, zielony, niebieski oraz czarny. Wbrew obiegowej opinii szlaki kolorowe nie oznaczają trudności szlaku, chyba że mówimy o oznaczeniach dla narciarzy.
 
Ogólnie rzecz biorąc szlaki żółty i czarny oznaczają drogę dojściową. Zielony prowadzi nas najkrótszą drogą, a czerwony pozwoli zaobserwować najpiękniejsze widoki, lecz często jest dość długi. Najdłuższe są szlaki niebieskie, prowadzą one przez sporą część wartych zobaczenia atrakcji danego miejsca.
 

Szlaki narciarskie i spacerowe

 
Szlaki narciarskie oznaczone są pomarańczowymi prostokątami z kolorowym paskiem na środku. Kolor paska oznacza trudność stoku. Czarny jest najtrudniejszy, następnie jest czerwony, niebieski i najłatwiejszy zielony.
 
Szlaki spacerowe są zaś oznaczone prostokątami przedzielonymi czerwoną linią. Informują nas one o trasie krótkiej, do 5 kilometrów, z którą poradzi sobie każdy. Nie ma tam zbyt dużych trudności i wzniesień.
 

Szlaki konne

 
Szlaki konne oznaczone są białym prostokątem z pomarańczowym kółkiem w jego środku. Wśród nich znajdują się także takie z wizerunkiem konia oznaczające miejsce popasu oraz takie, które oznaczają początek trasy oraz zakręty.
Poza tymi szlakami zwykle nie dopuszcza się możliwości jazdy konnej. Postanowiono tak ze względu na bezpieczeństwo pieszych, którzy na wyznaczonych szlakach konnych powinni zachować ostrożność.