Festiwal Kolorów Holi w Żywcu

Festiwal Kolorów Holi w Żywcu

5 września będzie w Żywcu wyjątkowo kolorowy oraz wesoły. Do miasta zawita bowiem Festiwal Kolorów Holi. To wydarzenie jest uwielbiane przez dzieci i młodzież, które z radością oddaje się wyrzucaniu w górę kolorowych proszków. Jakie atrakcje przewidziano podczas święta?

Holi, czyli Festiwal Kolorów

Już 5 września na Placu Zabaw przy Osiedlu Parkowym 9 odbędzie się niezwykłe święto kolorów, podczas którego uczestnicy będą mogli obrzucać się nawzajem wielokolorowymi proszkami. Wydarzenie jest ostatnio modne w całej Polsce i przyciąga naprawdę duże grupy dzieci i młodzieży.

Poza rzucaniem kolorowymi proszkami w programie są także występy DJ-ów oraz muzyczne zabawy. Będzie kolorowa wata cukrowa oraz food trucki z przepysznym jedzeniem. Na miejscu będzie można kupić proszki oraz wypożyczyć prawdziwe Bazooki strzelające pod wpływem CO2. Jedno jest pewne. Będzie kolorowo!

Skąd wzięło się święto Holi?

Holi jest świętem tradycji hinduistycznej i obchodzi się je, aby celebrować wiosnę oraz radość życia. Zwykle przeprowadzane jest w czasie pełni. Do Polski przywędrowało aż z Indii i od tego czasu jego uproszczona forma świętuje tryumfy w całym kraju.

W Indiach odchody rozpoczynają się od ogniska i tańców. Dopiero w następnej kolejności następuje festiwal kolorów. W czasie jego trwania ludzie obrzucają się kolorowymi proszkami oraz oblewają się wodą. Ma to symbolizować radość i chęć do życia. Jest to również czas wybaczania i pojednania z bliskimi. Jeżeli mamy z kimś zatarg to taki dzień jest idealny, aby wybaczyć dawne winy.

Z powodu takiego pochodzenia święta sprzeciwiają się mu pewne radykalne środowiska katolickie. W niektórych miastach doszło nawet do odwołania imprezy. Wierni apelują też o niebranie udziału w świecie. Twierdzą, że takie praktyki są wbrew woli kościoła katolickiego. Takich poglądów nie potwierdzają jednak liczne władze kościelne. Dopóki nie czcimy innych bóstw, a tylko się bawimy, nie powinniśmy w ten sposób obrażać naszego boga.