Kolejna podwyżka za wywóz śmieci w Żywcu

Kolejna podwyżka za wywóz śmieci w Żywcu

14 lipca radni zadecydowali o podwyżce opłaty za wywóz śmieci w Żywcu. Obecnie ta ustawa wchodzi już w życie. To niezbyt korzystna wiadomość dla mieszkańców. Jakie zmiany nas czekają?

Śmieci droższe o kilka złotych

Po zmianie stawek za wywóz śmieci mieszkańcy będą musieli zapłacić i kilka złotych więcej niż do tej pory. Stawka zmienia się z 26, złotych na 29 złotych. Zmiany podyktowane są zwiększeniem się ilości oddawanych przez mieszkańców śmieci. Tak przynajmniej informuje burmistrz miasta Antoni Szlagor.

Niestety przy tej ilości odpadów nie można utrzymać starych stawek. Tak zadecydowali w lipcu radni miejscy i ta decyzja nadal obowiązuje. Głosowanie odbyło się 14 lipca i wtedy poparło je większość radnych. Zdecydowano, że podniesienie opłaty jest konieczne przez wzgląd na utrzymanie wysypiska oraz pracujących na nim robotników.

13 radnych za ustawą

W dniu głosowania za podniesieniem opłaty za śmieci opowiedziało się 13 z 19 obecnych podczas sesji radnych. Był to między innymi przewodniczący Robert Brączek. Przeciwko było 6 radnych. W wyniku tego głosowania uchwalono nieznaczną podwyżkę, która według władz nie powinna znacząco uderzyć w portfel przeciętnego mieszkańca.

Jak podkreślają włodarze, taka decyzja była niestety nieunikniona i potrzebna. Podwyżki niestety pokutują w całym kraju, jednak niektórych faktów nie da się nie zauważyć. Mieszkańcy produkują coraz więcej odpadów komunalnych, co powoduje konieczność utrzymywania coraz większych terenów wysypisk. Na ten moment podwyżka o 2,5 złotego była niezbędna do prawidłowego działania organów zajmujących się odpadami.

Niektórzy mieszkańcy krytykują decyzję władz, a inni potwierdzają, ze ta zmiana była niezwykle potrzebna. Tym pierwszym nie pomagają uspokajające głosy o zaledwie kilku złotych podwyżki. Apelują oni o przywrócenie starych stawek i niepodejmowanie takich decyzji w przyszłości.

Jakie zmiany czekają nas w przyszłości? Mamy nadzieję, że nie będzie już podwyżek, jednak jeżeli od nich zależałby prawidłowy odbiór śmieci, niestety będziemy musieli się z nimi pogodzić.