Wielkie ulewy i starty w całym województwie

Wielkie ulewy i starty w całym województwie

Intensywne opady deszczu, które w ostatnich dniach królowały w naszym regionie, spowodowały ogromne straty. Strażacy interweniowali setki razy, a setki domów zostało podtopionych. Jak wyglądają statystyki zniszczeń?

Ulewy i wielkie straty

Niestety skutki ostatnich ulewnych deszczy mieszkańcy będą odczuwać jeszcze przez długi czas. W wyniku kilkudniowych intensywnych opadów wiele domostw zostało zalanych, a rzeki wezbrały. Strażacy podejmowali interwencje ponad 900 razy, a szkód i tak nie ubywało.

W wielu miejscach dochodziło do zalania całych ulic. Tworzyły się ogromne zbiorniki z wodą, które niszczyły samochody i uniemożliwiały ruch. W powiecie Żywieckim było zdecydowanie gorąco. Strażacy interweniowali tutaj 120 razy.

Jakie interwencje podejmowali strażacy

Do najczęstszych wezwań należały te do podtopień. Strażacy wypompowywali wodę z piwnic domów i próbowali jak najszybciej zmniejszać skutki intensywnych opadów. Nie mniej było też zablokowanych dróg i konieczności usuwania połamanych konarów, a nawet całych drzew. Sytuacja była dramatyczna przez prawie 3 dni. Opady rozpoczął się już 31 sierpnia, a w niektórych rejonach trwały aż do dzisiaj.

Niestety ofiarami żywiołu padali wszyscy. Wiele osób było zmuszonych do pozostania w niedogodnych dla nich miejscach lub porzucenia samochodu. W ostatnich dniach ulewy bardzo często nawiedzają Polskę. Z jednej strony to dobry objaw. Ziemia jest nawodniona i żyzna. Z drugiej naukowców coraz bardziej niepokoją zmiany, jakie zachodzą w naszym klimacie. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia ze zjawiskami, które dotąd w naszym kraju nie występowały. W niektórych regionach tworzyły się niewielkie trąby powietrzne, a ulewy prześladowały praktycznie każdy region.

Niestety nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie sytuacja miała się poprawić. W najbliższych dniach z pewnością znowu otrzymamy niepokojące SMS-y z ostrzeżeniem o możliwości wystąpienia burz i zintensyfikowanych opadów, na które powinniśmy się zawczasu przygotować.