82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Obchody w Żywcu

82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Obchody w Żywcu

Wczoraj w całym kraju obchodzono 82 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Dla wszystkich polaków data ta jest wyjątkowa i niezapomniana. W tym roku w Żywcu rocznicę obchodzono skromnie, ale uroczyście. Złożono kwiaty i należycie uczczono pamięć poległych cywilów i walczących w wojnie żołnierzy.

II Wojna Światowa, konflikt w którym zginęło wielu niewinnych

Historia konfliktu światowego, który rozpoczął się 1 września 1939 roku jest doskonale znana polakom. Jedni znają ją bardziej, inni mniej, jednak nie ma chyba osoby, która nie ubolewałaby nad ogromem bólu i śmierci, jaki ten konflikt przyniósł. Ten czas był trudny zwłaszcza dla Żydów, Polaków oraz narodu cygańskiego. Przedstawiciele tych krajów byli gnębieni, zamykani w gettach i masowo wywożeni do obozów koncentracyjnych. Niestety spowodowało to spore przetrzebienie ludności Polski.

Niestety wojna ta pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień w tym naprawdę wielu zasłużonych i wybitnych obywateli Polski. Dzisiaj wspominamy ten konflikt z żalem i staramy się dobrze pamiętać okrutne konsekwencje, jakie niesie ze sobą wojna. Niestety ostatni świadkowie tych zdarzeń umierają. Zostało ich już zaledwie kilku. Śpieszmy się słuchać tych ludzi. Śpieszmy się ich kochać. Mają do opowiedzenia niesamowite historie, które mogą być dla nas przestrogą, ale również pokazać nam, że przyszło nam żyć we wspaniałych czasach pokoju i wolności.

Obchody rocznicy w Żywcu

W obchodach 82 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej wzięli udział mieszkańcy miasta oraz wiceburmistrz Marek Czulem wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Żywcu Jarosławem Gowinem. Złożono symboliczne wieńce oraz zapalono znicze. Poległych uczczono również minutą ciszy.
Były przemówienia wspominające naszą smutną historię i poległych w wojnie obywateli. Ta wojna była dla naszego państwa naprawdę bolesną lekcją, której nikt nie chce powtarzać. Na pamiątkę i dla przypomnienia powinno się ją obchodzić i przypominać o tych tragicznych wydarzeniach.