Policja w żywcu ostrzega przed oszustami!

Policja w żywcu ostrzega przed oszustami!

Co jakiś czas pojawiają się nowe metody oszustów, mające na celu wyłudzenie naszych danych osobowych oraz pieniędzy. Policja w Żywcu prosi o ostrożność, ponieważ napływają do nich sygnały o nowej metodzie potocznie zwaną „na pracownika banku” Na czym polega ta i inne metody oszustów oraz jak się przed nimi chronić? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Telefon z banku

Cały proceder wygląda następująco. Oszust dzwoni do nas i podaje się za pracownika banku, w którym mamy konto. Zostajemy poinformowani o dziwnych ruchach na naszym koncie oraz podejrzanych przelewach. Rzekomy pracownik banku informuje, że w celu zablokowania podejrzanych transakcji musimy zainstalować w naszym telefonie specjalną aplikację, która ma nas zabezpieczyć przed kolejnymi atakami.

Nie dajmy się zwieść takim oszustwom. Prawdziwi pracownicy banków nigdy nie proszą nas o podanie danych logowania do naszej bankowości internetowej ani tym bardziej o instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji.

Zaległości za energię

To kolejny popularny w ostatnich miesiącach sposób oszustów. W tym przypadku otrzymujemy wiadomość SMS, w której zostajemy poinformowani, że na naszym koncie klienta narosła zaległość, którą należy natychmiast uregulować, aby uniknąć odpowiedzialności bądź wyłączenia usługi.

W wiadomości znajdziemy także specjalny link, za pomocą którego możemy od razu zapłacić rzekomą zaległość. Po kliknięciu wysłany odnośnik ukaże się nam strona łudząco podobna do strony naszego banku. Absolutnie nie należy robić żadnego przelewu! W ten sposób oszuści chcą wykraść nasze dane logowania do banku. Jeśli otrzymamy SMS o podobnej treści, w pierwszej kolejności skontaktujmy się z firmą, która go wysłała. Jeśli okaże się, że obecny dostawca nic nie wie o takiej zaległości, SMS, który otrzymaliśmy, jest właśnie taką próbą wyłudzenia. Policja apeluje o zachowanie ostrożności oraz nieklikanie w podejrzane linki. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.