Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Niestety, mimo wielu akcji policyjnych mających na celu uświadamianie społeczeństwa co do niebezpieczeństwa płynącego ze wsiadania do samochodu na podwójnym gazie, cały czas trafiają się osoby, które za nic mają bezpieczeństwo swoje i innych. Decydują się oni wsiąść za kółko po wypiciu alkoholu. Na szczęście coraz więcej jest osób, które chcą zwalczać ten proceder. Taka właśnie sytuacje zaobserwował kierowca, który zdecydował się zabrać kluczyki pijanemu i zaalarmował odpowiednie służby.

Zygzakiem po drodze

Całe zdarzenie miało miejsce późnym wieczorem w miejscowości Łodygowice. Jeden z kierowców zauważył wtedy mercedesa, którego styl jazdy zdecydowanie sugerował, że może być on pod wpływem alkoholu. Jechał on zygzakiem i nie respektował on przepisów ruchu drogowego. Po kilku chwilach kierowca mercedesa zatrzymał pojazd, w tamtym momencie zarówno kierowca, jak i podróżująca wraz z nim pasażerka postanowili natychmiast zabrać kluczki kierowcy mercedesa, aby uniemożliwić mu dalszą podróż. Chwilę później na miejscu zdarzenia pojawił się patrol policji, który potwierdził podejrzenia zatroskanego kierowcy. Okazało się bowiem że kierujący mercedesem to 34-letni mieszkaniec okolicznej gminy. Po przebadaniu go alkomatem okazało się, że w wydychanym powietrzu ma on niespełna 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki obywatelskiemu zatrzymaniu prawdopodobnie udało się uniknąć tragedii. 34-latek za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może otrzymać karę nawet 2 lat pozbawienia wolności, a także na okres 10 lat może on stracić możliwość kierowania pojazdami mechanicznymi.

Większa świadomość społeczna

Niestety, odsetek osób, które wsiadają za kółko pod wpływem, nie maleje. Dzięki wielu akcjom przeprowadzanym przez policję wzrasta świadomość społeczna. Coraz większa liczba kierowców, widząc podejrzane zachowanie innego kierowcy, nie pozostaje bierna i decyduje się interweniować. Pamiętajmy, że w dużej mierze to od nas samych zależy bezpieczeństwo na drodze. Kierowcy doskonale zdają sobie sprawę, jakie skutki może mieć prowadzenie samochodu pod wpływem. To właśnie z jego powodu czas naszej reakcji staje się bardziej wydłużony, nie jesteśmy także w stanie poprawnie ocenić odległości od innych pojazdów. Często tez osoba kierująca pod wpływem przecenia swoje umiejętności i czuje się bogiem. To właśnie z powodu pijanych kierowców liczba wypadków w Polsce nie maleje, mimo zaostrzonych kar za ten proceder.