Castorama powróciła z akcją „Kwiaty za elektrograty”

Castorama powróciła z akcją „Kwiaty za elektrograty”

Jesień zawitała do nas dość szybko i niespodziewanie. Dla wielu z nas jest to czas jesiennych porządków. Castorama swoją akcją „Kwiaty za elektrograty” chciała zachęcić mieszkańców do oddawania elektrośmieci w ich ręce, zamiast wyrzucać je do śmietników komunalnych. Każda osoba, która przyniosła zużyty sprzęt, mogła liczyć na otrzymanie kwitnących wrzosów.

Problem elektrośmieci

Cała akcja miała na celu obniżenie ilości zużytego już sprzętu elektronicznego, który zalega na wysypiskach komunalnych. Jak wiadomo, takie odpady uznawane są za szczególnie niebezpieczne oraz mają one bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko. Akcja miała zwrócić także uwagę społeczeństwa, że tego typu odpady powinny być segregowane w szczególny sposób. Niestety, większość osób zdaje sobie nie zdawać sprawy, jak szkodliwe i niebezpieczne mogą okazać się elektrośmieci.

Czym w zasadzie są elektrośmieci?

Ogólnie rzecz ujmując, za elektrośmieci uważane są wszelkie niesprawne już urządzenia, które są zasilane prądem, bądź do prawidłowego działania potrzebują baterii. Jako przykłady tego typu sprzętów można wymienić między innymi: Uszkodzony sprzęt AGD i RTV, ale również wszelkiego rodzaju lampki elektryczne, kable czy ładowarki.

Dlaczego są one tak szczególnie niebezpieczne?

Elektrośmieci są przepełnione trującymi substancjami, takimi jak rtęć, ołów czy kadm. Warto także pamiętać, że większość z tych substancji przy odpowiedniej utylizacji da się ponownie wykorzystać. W przypadku gdy elektrośmieci są one wyrzucone razem ze zwykłymi śmieciami, szkodliwe substancje dostają się nie tylko do atmosfery, ale także są wchłaniane przez glebę. Ma to bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko.

W tym roku także nowa akcja „Zieleń za elektrograty”

W tym roku Castorama zorganizowała także konkurs. Miasto, które podczas akcji zbierze największą liczbę elektrośmieci, otrzyma od sklepu wyjątkową nagrodę. Sklep bowiem przeznaczy aż 25 tysięcy złotych na odnowę wybranego przez mieszkańców terenu zielonego w ich okolicy. Akcja od początku cieszy się dużym zainteresowaniem, a mieszkańcy poszczególnych miejscowości mobilizują się do oddawania elektrośmieci.