Pododdział Nefrologii w Żywcu. Mamy epidemię cukrzycy?

Pododdział Nefrologii w Żywcu. Mamy epidemię cukrzycy?

O otwarcie Pododdziału Nefrologii w Żywcu starano się od wielu miesięcy. W końcu się udało, co bez wątpienia jest ogromną szansą dla osób zmagających się z chorobami nerek. Lekarze zarządzający oddziałem wskazują, że największą ilość pacjentów stanowią osoby zmagające się z cukrzycowymi powikłaniami w obrębie nerek.

Całodobowa opieka na nowym oddziale w szpitalu w Żywcu

Pododdział Nefrologii otworzono w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych. Dzięki tej inwestycji osoby chorujące na nerki mają możliwość uzyskania profesjonalnej, całodobowej opieki lekarzy i pielęgniarek. Na małym oddziale znajduje się 12 łóżek i odpowiednie wyposażenie umożliwiające przeprowadzanie badań diagnostycznych.

Swoimi spostrzeżeniami na temat pododdziału i przewlekłych chorób nerek podzieliła się pani ordynator. Lekarka oznajmiła, że diagnostyka chorób nerek jest dużym wyzwaniem, ale zdecydowanie jest to bardzo istotny aspekt zdrowia człowieka. Nieleczone choroby nerek mogą prowadzić do przewlekłych chorób, co wiąże się z koniecznością dializ.

Jeśli pacjent poddaje się badaniom diagnostycznym prywatnie lub poza oddziałem, trwa to długo i często jest bardzo kosztowne. Z kolei badania w szpitalu są szybkie i bezpłatne, co jest niewątpliwą szansą dla chorych.

Ordynator pododdziału dodała również, że za zdecydowaną większość problemów z nerkami odpowiada cukrzyca.

Epidemia cukrzycy w Polsce, jak to możliwe?

Cukrzyca nie jest chorobą zakaźną, a mimo to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że właśnie przeżywamy epidemię cukrzycy. Ta choroba cywilizacyjna w 90% występuje w postaci typu II i ma związek z insulinoopornością. Za ten typ cukrzycy najczęściej odpowiada nieprawidłowa dieta i otyłość.

Chcąc zwalczyć cukrzycę, musimy pokonać problem nadwagi i otyłości. Zwłaszcza u małych dzieci, u których problemy z wagą często bywają ignorowane. Jeśli społeczeństwo nie zmieni złych nawyków, w 2030 roku cukrzyca stanie się chorobą znajdującą się na 7 miejscu pod względem śmiertelności.

Wobec tych prognoz zachęcamy do regularnej aktywności fizycznej i zwiększenia starań w planowaniu codziennych posiłków.