Województwo śląskie ratuje pszczoły!

Województwo śląskie ratuje pszczoły!

Wielkimi krokami zbliżamy się do ciepłego sezonu, a wiosna to przecież czas wzmożonej pracy owadów miododajnych. Te małe stworzonka są cenne także dla naszego istnienia. Bez pszczół nie będzie życia na Ziemi, dlatego tak istotne jest, by o nie dbać. W tym celu stworzono wyjątkowy projekt pod tytułem: Śląskie ratuje pszczoły.

Edukacja to podstawa

Program realizowany w województwie śląskim jest w całości finansowany przez Zarząd Województwa. Przeznaczono na ten cel aż 200 tys. zł. Na co zostaną wykorzystane te pieniądze? Po wsparcie finansowe mogą zgłosić się stowarzyszenia i organizacje, które zajmą się promocją ochrony pszczół i edukacją w zakresie ochrony środowiska. Na złożenie wniosku organizacje mają czas do końca kwietnia.

Warsztaty edukacyjne to jeden z głównych etapów ochrony owadów zapylających. Uświadamianie ludzi w zakresie istotności owadów jest bardzo ważne. Większa świadomość i wiedza wśród ludzi uchroni owady, narażone na negatywne konsekwencje ludzkiej działalności. Ludzie często stanowią zagrożenie dla owadów zupełnie nieświadomie. Konsekwencją działalności człowieka jest stopniowe zanikanie obszarów naturalnych. Dzięki edukacji można to zmienić. Na przykład poprzez zaprzestanie wykorzystywania szkodliwych nawozów i pestycydów w rolnictwie.

Ochrona siedlisk dla pszczół

Kolejnym etapem działań w ramach wojewódzkiego projektu jest praktyczne działanie związane z pielęgnacją i ochroną pszczelich siedlisk. Tworzenie owadom dobrych miejsc do życia, rozsiewanie roślin miododajnych i dbanie o środowisko to przykłady korzystnego działania na rzecz ochrony pszczół. Zadaniem organizacji pozarządowych biorących udział w projekcie będzie stworzenie ciekawych warsztatów zachęcających ludzi do podjęcia aktywności.

My również zachęcamy do życia bliżej natury, zupełnie poza projektem. Wystarczy zasadzić w przydomowych ogródkach rośliny miododajne i zrezygnować ze specyfików odstraszających pszczoły i osy. Owady nie zawsze są pożądanymi towarzyszami letniego wypoczynku, ale naprawdę warto się do nich przekonać.