Matury w województwie śląskim

Matury w województwie śląskim

Maj od wielu lat jest w Polsce emocjonującym czasem, w którym nastolatkowie przystępują do egzaminu dojrzałości. Matury zawsze były wyjątkowym czasem, co zaburzyła pandemia. W tym roku wszystko wróciło do normy, z tą różnicą, że liczba maturzystów powiększyła się o uczniów z Ukrainy.

1032 uczniów w powiecie żywieckim przystąpiło do matury

W powiecie żywieckim do matury przystąpiło w tym roku wielu uczniów. Łącznie aż 1032 osoby zmagają się obecnie z egzaminem dojrzałości. W tym można wyszczególnić 431 uczniów Liceum, 440 uczniów Technikum oraz 161 osób, które zdecydowały się opuścić maturę w zeszłym roku. Część maturzystów zeszłorocznych zechciało również poprawić swoje wyniki.

Matury potrwają do 23 maja. Mocno trzymamy kciuki za wszystkich uczniów. Przystąpienie do matury także jest ogromnym sukcesem i jednym z pierwszych wyzwań dorosłego życia.

Kilkoro uczniów z Ukrainy także mierzy się z zadaniami

Obecnie w województwie śląskim przebywa ponad 22 tysiące uczniów z Ukrainy. Przystąpienie do matury zadeklarowało jedynie 9 osób, z czego 5 ostatecznie zdecydowało się zmierzyć z wyzwaniem. Niskie zainteresowanie maturami wśród młodych Ukraińców jest zrozumiałe. Przede wszystkim mają oni teraz inne rzeczy na głowie, niestety. W dodatku zdecydowana większość nie zna języka polskiego na tyle dobrze, by czuć się pewnie w zmaganiu z zadaniami, nawet przy udziale tłumacza.

Pozostaje mieć nadzieję, że zarówno polskiej, jak i ukraińskiej młodzieży uda się nadrobić lata zmarnowane przez pandemię i wojnę. Liczymy na to, że rosyjską agresję uda się wkrótce powstrzymać, by położyć kres cierpieniu niewinnych ludzi. Wtedy przyjdzie też czas na egzaminy maturalne w Ukrainie.

Może Cię zainteresować: https://ejawor.pl/matura-2023-2024-wymagania-egzaminacyjne/.