Udar mózgu, dlaczego coraz więcej osób go doświadcza?

Udar mózgu, dlaczego coraz więcej osób go doświadcza?

Jeszcze kilkanaście lat temu zjawiska takie jak udar mózgu, zawał, czy choroby nowotworowe były kojarzone ze starszymi ludźmi. Z każdym rokiem wiek ryzyka się zaniża. Obecnie nawet młode osoby są narażone na wszystkie z powyższych. Powodem jest wzrost tempa życia, przewlekły stres i niechęć do badań profilaktycznych.

Niepokojące dane dotyczące udarów

Według oficjalnych statystyk rocznie w Polsce udaru dostaje 70 tysięcy osób. A są to ludzie, którzy zgłosili się do szpitala. Niezbadana jest liczba ludzi, którzy przeszli udar, nie zdając sobie z tego sprawy. A nawet lekki udar jest sygnałem, że w przyszłości problem powróci ze zdwojoną siłą.

Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 15 lat poziom występowania udarów mózgu zwiększ się o około 37 procent. Okazuje się również, że płeć ma tutaj niewielkie znaczenie. Istotny jest styl życia oraz regularne badania, które pozwolą na stosunkowo wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Ryzykiem udaru najczęściej objęte są osoby między 30 a 50 rokiem życia. Wpływ na to ma aktywność zawodowa i związany z tym poziom stresu. Udarom sprzyjają również takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, czy zaburzenia rytmu serca.

Badania profilaktyczne to klucz do zdrowia

Polacy w każdym wieku bronią się rękami i nogami przed badaniami kontrolnymi. Zupełnie jakby to była jakaś czarna magia! A tymczasem kontrolowanie swojego stanu zdrowia to klucz. W ten sposób jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czego potrzebuje nasz organizm do pełni zdrowia. Dodatkowo wszelkie choroby wykryte na wczesnym etapie skutkują łatwiejszym i efektywniejszym leczeniem.

Badania profilaktyczne powinny być wpisane w życie zawodowe tak jak urlop. Przegląd stanu zdrowia należy wykonywać raz w roku. Jako że dzisiaj mamy Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej, gorąco zachęcamy do robienia badań przesiewowych.

Polecamy również: https://www.zdrowieonline.pl/roznice-miedzy-cukrzyca-typu-1-i-typu-2/.