Sezon na kleszcze. Jak się chronić?

Sezon na kleszcze. Jak się chronić?

Piękna wiosna zachęca do wychodzenia z domu. Zwłaszcza spacery po parkach i lasach wydają się kuszące, a niestety wspaniałe zielone okolice to raj dla kleszczy. To maleńkie stworzenia, które mogą wyrządzić ludziom i zwierzętom wiele złego. Borelioza to jeden z wielu przykładów. Czy wobec tego powinniśmy zrezygnować z czasu spędzonego na łonie natury? Absolutnie nie!

Jak chronić się przed atakami kleszczy

Kleszcze roznoszą okropne choroby, a kleszczowe zapalenie mózgu jest nieuleczalne. W związku z tym lepiej zabezpieczyć się przed konsekwencjami ukłucia przez kleszcza. W jaki sposób można to zrobić? Eksperci zalecają korzystanie z preparatów odstraszających kleszcze. Powinniśmy to robić przed każdą wycieczką na łono natury,

Mimo wysokich temperatur, podczas wizyt w lesie ubrania powinny zasłaniać nogi i ręce. W ten sposób utrudnimy kleszczom dostanie się do skóry i w następstwie krwi. Mimo stosowania odpowiedniego ubioru po spacerze i tak trzeba się w domu obejrzeć, szczególną uwagę poświęcając pachwinom, gdzie kleszcze lubią się kryć.

Wrotycz pospolity skuteczną bronią na kleszcze

Chemiczne preparaty odstraszające kleszcze i komary mają paskudny zapach. Poza tym to chemia, a coraz więcej osób woli korzystać wyłącznie z naturalnych produktów. Tutaj z pomocą przychodzi roślina: wrotycz pospolity. Łatwo dostępna i prosta w uprawie.

Wrotycz odstrasza kleszcze naprawdę skutecznie. Olejek lub napar z rośliny może zastąpić chemiczny środek ochronny przeciwko komarom, kleszczom, wszom i wielu innym insektom, dla których ludzie nie mają sympatii. Jeśli nie masz własnego ogrodu lub nie chce Ci się sadzić tej roślinki, nic straconego. Wrotycz można kupić zarówno w postaci olejku, jak i suszu. Ceny są bardzo korzystne.

Warto również wspomnieć, że wrotycz słynie z właściwości leczniczych. Wprowadzenie tej rośliny do naszego życia z pewnością nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc. Dbajcie o siebie i nie rezygnujcie z regularnych spacerów!