Powietrze w Żywcu jest rakotwórcze? Raport smogowy za 2021 rok

Powietrze w Żywcu jest rakotwórcze? Raport smogowy za 2021 rok

W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce miasto Żywiec znalazło się na 5 miejscu. Ranking utworzono na podstawie danych z 2021 roku. Listę opublikował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W raporcie szczególną uwagę zwraca duże stężenie benzo(a)pirenu, który jest silnie rakotwórczy. Jak na ironię, największe stężenie tego pierwiastka wykryto w miejscowościach uzdrowiskowych.

Żywiec zanieczyszczony smogiem — niepokojące dane za 2021 rok

W rankingach smogowych żadne miasto nie chce zajmować pierwszego miejsca. W tym roku niechciane pierwsze miejsce przypadło miejscowości Nowa Ruda. Żywiec zaś uplasował się na 5 miejscu. Miasta i wsie klasyfikowano na podstawie 3 czynników: ilości dni smogowych, stężenia pyłów PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu. Oszacowano, że aż 80 dni z zeszłego roku mieszkańcy Żywca oddychali trującym powietrzem. Dla porównania w Nowej rudzie było to 95 dni, czyli praktycznie cały sezon grzewczy.

Smog skraca nasze życie i niestety skazuje osoby obciążone genetycznie ryzykiem chorób nowotworowych. Oczywiście chorują też osoby bez obciążających genów, więc nikt nie może uważać się za odpornego na działanie smogu.

Przyszłoroczny raport będzie gorszy?

W raporcie za rok 2021 najgorsze jest to, że mimo druzgocących wyników, raport za 2022 rok będzie prawdopodobnie znacznie gorszy. Wszystko przez dopuszczenie do sprzedaży węgla brunatnego i swego rodzaju przymykanie oka na palenie śmieciami. Kryzys energetyczny ciągnie za sobą kolejne kryzysy ekologiczne, co Polacy z pewnością odczują na własnej skórze.

Smutne, że mimo tak wielu termomodernizacji budynków polskie miasta wciąż mają ogromny problem ze smogiem. W raporcie znalazły się nawet 3 miejscowości uzdrowiskowe, w których wysokie stężenie smogu utrzymywało się około 70 dni w roku.