Dzieci pozostawione w samochodzie w upalne dni. Nigdy tego nie rób!

Dzieci pozostawione w samochodzie w upalne dni. Nigdy tego nie rób!

Załatwianie sprawunków na mieście w towarzystwie małych dzieci jest trudniejsze, dlatego perspektywa zostawienia malucha w samochodzie na czas wyjścia do apteki, czy innego miejsca, wydaje się kusząca. I o ile zimą można sobie na coś takiego pozwolić, o tyle latem w ten sposób narażamy własne dziecko na śmiertelne niebezpieczeństwo. To samo dotyczy zresztą zwierząt.

Dzieci pozostawione w samochodach gotują się na słońcu

Samochód jest jak puszka, która w ciągu kilkudziesięciu minut na słońcu jest w stanie nagrzać się do temperatury parującej zupy. Tymczasem wiele osób wciąż zostawia swoje dzieci i zwierzęta w autach, by „na chwilę” wyskoczyć i coś załatwić. Wszelkie sprawy w urzędach czy na zakupach mogą się przedłużyć, co może skończyć się tragicznie dla kogoś uwięzionego w samochodzie. W ten sposób można się żywcem ugotować i niestety, w ostatnim czasie dochodzi do takich przypadków coraz częściej. Ludzie chyba nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczne są upały. Policjantom zdarza się w ostatniej chwili ratować dzieci i zwierzęta, które swoim złym stanem zwracają uwagę przechodniów.

Co robić, gdy zobaczymy uwięzione w aucie dziecko lub zwierzę?

Jeśli zauważysz, że w stojącym na słońcu aucie znajduje się żywe stworzenie, które w dodatku nie wygląda najlepiej, nie wahaj się z telefonem na policję lub straż miejską. Lepiej dmuchać na zimne, a poza tym lepiej zareagować, niż później zastanawiać się, czy nie doszło do tragedii. W sytuacjach podbramkowych, kiedy stan osoby uwięzionej w samochodzie jest bardzo zły, mamy również prawo od razu wybić szybę i samodzielnie uwolnić dziecko z samochodu. Nie wiążą się z tym żadne konsekwencje za wybicie szyby. Policja wezwana na miejsce, po przybyciu przejmie od nas sprawę.

Pamiętajmy, że w czasie tak wielkich upałów nawet na zewnątrz ciężko jest wytrzymać. Dbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu i absolutnie nie pozostawiajmy ludzi i zwierząt w samochodzie. To po prostu zbyt ryzykowne przy takiej pogodzie.

Przeczytaj również: https://elubliniec.pl/2022/06/26/najlepsze-napoje-na-upalne-dni/.