Żywiec zalany deszczem. Tak źle nie było od lat!

Żywiec zalany deszczem. Tak źle nie było od lat!

Mieszkańcy Żywca mają za sobą ciężkie dni. Nad miastem przeszła ulewa i gwałtowna burza, spadł również wielki grad. Zniszczenia są duże, a ulice miasta na wiele godzin zamieniły się w rwące rzeki. Mówi się, że tak źle nie było od lat, a przecież to dopiero początek nowej ery, w której ekstremalne warunki pogodowe będą występować często.

Skutki złej retencji wody?

Nad Żywcem przeszła tak gwałtowna ulewa, że główne ulice szybko spłynęły wodą. Kanalizacja nie nadążała z odprowadzaniem deszczówki, można więc uznać, że w przyszłości czeka nas powtórka z rozrywki. Tak ekstremalne podtopienia są nie tylko skutkiem intensywności opadów, ale również złej retencji wody. Deszcz nie ma gdzie wsiąkać, bo wszędzie jest głównie beton. Gdyby przestrzeń miejską zdobiło więcej drzew i zielonych skwerów, sytuacja prawdopodobnie nie byłaby tak dramatyczna. A tymczasem w całej Polsce odnotowano ponad 1300 interwencji, a wiele miast zmagało się z podobnymi skutkami ulewy, z którymi walczono także w Żywcu.

Duże szkody, a mieszkańcy zmartwieni

Ogromny grad zniszczył ogródki, a ulewne deszcze zalały piwnice i podtopiły auta. Mieszkańcy Żywca są zmartwieni, bo doświadczyli kolejnych strat w tych i tak już trudnych czasach. A to przecież nie koniec. Odtąd każde lato będzie obfitować w ekstremalne zjawiska pogodowe, a trąby powietrzne, grad i ulewy nie będą już rzadkością. Klimat się zmienił i zmienia się dalej. Tropikalne lato staje się powoli czymś normalnym także w Polsce, która do niedawna wyróżniała się raczej umiarkowaną pogodą. Co nam pozostaje wobec tego? Naciskanie na rządy i samorządy, by przestrzenie miast zdobiło jak najwięcej drzew i zielonych skwerów. Warto również zachować jak najwięcej zieleni we własnych ogródkach, a także wyposażyć je w zbiorniki retencyjne. Dodatkowo musimy przystosować się do nowej rzeczywistości, co na pewno zajmie trochę czasu.

Przeczytaj również: https://sosnowiecinfo.pl/sosnowiec-silna-burza-z-gradem-zalala-tunel-dworca-pkp-polamala-drzewa-i-podtopila-ulice/.