Niebezpieczne trendy na TikToku. Lepiej porozmawiać z dziećmi!

Niebezpieczne trendy na TikToku. Lepiej porozmawiać z dziećmi!

TikTok to obecnie najpopularniejsza platforma wśród dzieci i młodzieży. To również znakomity sposób na reklamę dla firm, które na współpracy z gwiazdami TikToka zarabiają krocie. Niestety, TikTok to również kopalnia szkodliwych trendów, fake newsów i porad, które nie nadają się dosłownie do niczego. Niektóre filmiki są szkodliwe do tego stopnia, że kończą się śmiercią osób, próbujących odtworzyć popularne filmiki.

Dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa

Użytkownicy wrzucają na TikToka rozmaite treści. Filmiki są krótkie i przyciągają uwagę, jednak prawdziwą furorę na platformie robią tak zwane trendy. Są to wiralowe filmiki, które większość użytkowników TikToka próbuje odtworzyć na swoim profilu. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że wspomniany trend nie będzie szkodliwy. A niestety bardzo często taki właśnie jest. Najgłośniej było chyba o trendzie Blackout Challenge, który polegał na podduszaniu aż do omdlenia. W wyniku prób odtworzenia tego szkodliwego virala zmarło 7 dzieci. Młode osoby chętnie naśladują tego typu kontrowersyjne treści, ponieważ nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa i konsekwencji ryzykownych zachowań.

Warto rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach

Nie ma takiej siły, która odciągnęłaby dzieci od TikToka. Możemy być pewni, że żadne zakazy nie odniosą pozytywnego skutku. Co zatem należy zrobić? Wystarczy porozmawiać. Warto poczytać sobie o niebezpiecznych trendach na TikToku, warto być na bieżąco. Następnie należy wytłumaczyć dziecku, że wybrane treści na platformie są niebezpieczne. Najlepiej wskazać przykłady treści, których nie warto naśladować, szczegółowo informując na przykład o konsekwencjach zdrowotnych. Dzięki temu młodzi użytkownicy TikToka będą ostrożniej podchodzić do szkodliwych trendów.