W jakim wieku dzieci mogą wracać same ze szkoły?

W jakim wieku dzieci mogą wracać same ze szkoły?

Za nami rozpoczęcie roku szkolnego 2022. Tegoroczny semestr stał się przedmiotem licznych dyskusji z powodu nauki zdalnej, nowych przedmiotów i podręczników, a także lekcji religii. W tym ferworze kontrowersji można zapomnieć o podstawach, a mianowicie: kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły? Warto wiedzieć, że puszczanie dzieci samotnie do szkoły jest karalne.

Pierwszoklasiści do szkoły chodzą z opiekunem

W pierwszych dniach nauki w szkole rodzice lub dziadkowie chętnie odprowadzają swoje pociechy na zajęcia. Dla pierwszoklasisty wszystko jest nowe, a pierwsze dni szkoły oznaczają nie tylko ekscytację, ale również duży stres. Wsparcie osoby dorosłej z pewnością się w tym czasie przyda. Często bywa tak, że po kilku dniach uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej chodzą już do szkoły same, bo na przykład do szkoły jest blisko. Okazuje się, że nie jest to zgodne z prawem, gdyż dzieci w wieku 7 lat muszą uczęszczać do szkoły, odprowadzane przez opiekuna. Co ciekawe, nie musi to być osoba dorosła.

Kiedy dzieci mogą chodzić same do szkoły?

Według przepisów, do szkoły dzieci mogą chodzić same, gdy ukończą 8 lat. Przepisy informują również, że tak małe dzieci mogą chodzić same do szkoły tylko, jeśli są odpowiedzialne i znają przepisy ruchu drogowego. Rodzic sam ocenia, czy dziecko jest wystarczająco samodzielne. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku małych dzieci samodzielne chodzenie do szkoły wymaga deklaracji rodzica, złożonej w sekretariacie szkoły.

Za nieprzestrzeganie powyższych regulacji grozi kara nagany lub kara grzywny. Na koniec warto wspomnieć, że 7-latek może być odprowadzany nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci, które mają co najmniej 10 lat.