Wycieczka historyczno-górska w ramach akcji „8 x ŻYWIEC”

Wycieczka historyczno-górska w ramach akcji „8 x ŻYWIEC”

Kolejne, to jest szóste, spotkanie z cyklu turystycznego „8 x ŻYWIEC” miało miejsce 30 lipca. W niedzielę, odpowiedzialny za organizację, Burmistrz Miasta Żywca, przewodził grupie turystów, przemierzając Szlak Właścicieli Miasta Żywca.

Punkt zbiórki, stały już dla uczestników tego typu wycieczek, to Dzwonnica w Żywcu, gdzie stawiło się o godzinie 10:00 dwadzieścia dwa osoby. Event gromadził nie tylko mieszkańców Żywca i jego okolicy, ale także przyjezdnych z różnych stron Polski, jak na przykład Nysa czy Sosnowiec. Krótka sesja fotograficzna przy drogowskazach szlaków miejskich oficjalnie dała początek spacerowi. Pierwszym punktem wycieczki był Zamek Komorowskich, siedziba Muzeum Miejskiego.

Dzięki uprzejmości Pani Doroty Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu, zwiedzający mogli zapoznać się z działami archeologii i historii sztuki oraz interesującą wystawą czasową poświęconą Habsburgom związanych z Żywcem. Wizyta w muzeum wywarła silne wrażenie na wszystkich obecnych. Piękno prezentowanych eksponatów oraz pasjonujące opowieści Pani Kustosz zostały docenione oklaskami od zgromadzonych.

Następnie przyszedł moment na zwiedzenie Pałacu Habsburgów oraz innych miejsc związanych z rodami, które przez wieki zarządzały miastem. W parku w Żywcu znajdują się bowiem pamiątki po takich rodach jak: Komorowscy, Wazowie, Wielopolscy i Habsburgowie.

Reszta trasy miała charakter wędrówki górskiej – uczestnicy mieli za zadanie pokonać Średni Grojec (474 m n.p.m.) oraz Grojec (612 m n.p.m.). To właśnie tam średniowieczny ród Skrzyńskich wybudował swój zamek. Podczas krótkiego odpoczynku na szczycie Średniego Grojca rozegrano quizy z zakresu wiedzy turystycznej, a zwycięzcy otrzymali nagrody – Żywieckie Odznaki Turystyczno-Krajoznawcze.

Zakończeniem wycieczki było zejście do Browaru. To tam bowiem w 1856 roku żwieccy Habsburgowie założyli Arcyksiążęcy Browar – najbardziej znany obiekt przemysłowy miasta. Niektórzy spośród uczestników postanowili skosztować złocistego napoju produkowanego w historycznym Browarze Habsburgów.