Nadzór policyjny nad Jeziorem Żywieckim w trakcie zimy – co jest ich celem?

Nadzór policyjny nad Jeziorem Żywieckim w trakcie zimy – co jest ich celem?

W ostatnim czasie świadkowie donosili o regularnej obecności patroli policji nad Jeziorem Żywieckim, które znajduje się w miejscowości Żywiec. Wiele osób zastanawiało się nad powodem tak intensywnych kontroli.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Komendy Powiatowej Policji w Żywcu, przyczyną tych działań są niskie temperatury, które sprawiają, że naturalne zbiorniki wodne, takie jak rzeki i jeziora, zaczynają zamarzać. Również Jezioro Żywieckie nie jest wyjątkiem.

Jak podkreślają funkcjonariusze, przechodzenie po zamarzniętej powierzchni wodnej to zawsze duże ryzyko. Lód zmienia się cały czas, nie tylko sezonowo, ale również na przestrzeni całego dnia. Nie jest możliwe zapewnienie, że lód na danym zbiorniku ma jednakową grubość na całej jego powierzchni. W rezultacie poruszanie się po lodzie bez odpowiednich umiejętności i sprzętu asekuracyjnego może prowadzić do tragicznych wypadków!

Z tego powodu dzielnicowi z Żywca systematycznie dokonują inspekcji terenów wokół jezior, z osobliwym naciskiem na sprawdzenie, czy nie ma tam dzieci bez odpowiedniego nadzoru dorosłych. Zapewniają, że kontrola ta jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom korzystającym z tych terenów.