Tężnia solankowa w Parku Habsburgów w Żywcu gotowa na działanie pod koniec marca

Tężnia solankowa w Parku Habsburgów w Żywcu gotowa na działanie pod koniec marca

W końcówce marca, mieszkańcy Żywca będą mogli korzystać z nowo uruchomionej tężni solankowej, zlokalizowanej w Parku Habsburgów. Mariusz Hujdus, rzecznik prasowy magistratu w Żywcu, poinformował, że solanka używana do działania tężni pochodzić będzie z ujęcia w Zabłociu, znajdującego się w gminie Strumień na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Zabłocka solanka cieszy się dużym uznaniem i jest wykorzystywana przez wiele tężni na południu województwa śląskiego. Jej szczególność wynika z faktu, iż posiada ona zasolenie przekraczające kilkunastokrotnie wartości obserwowane w Bałtyku. Ta wyjątkowa solanka ma korzystny wpływ na układ oddechowy oraz tarczycę.

Prace budowlane przy tężni w Parku Habsburgów rozpoczęły się jesienią poprzedniego roku. Miejsce jej powstania zostało wybrane nieprzypadkowo: w pobliżu popularnego mini-zoo, co dodatkowo przyciągnie mieszkańców. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 505 tys. zł i został pokryty w całości z funduszy zewnętrznych. Źródła finansowania to Mechanizm Finansowy EOG, który przeznaczony był dla Żywca na realizację programu „Smart Żywiec – (r)ewolucja”, a także środki pochodzące z budżetu państwa.

Tężnia solankowa to unikalna konstrukcja, wykonana z drewna i tarniny. Jej lecznicze właściwości wynikają z użycia solanki, naturalnej wody mineralnej bogatej w jony sodowe. Solanka ta, spływając po pionowych ścianach tężni, tworzy aerozol nasycony solami o działaniu leczniczym. Szacuje się, że jednogodzinny pobyt w pobliżu tężni przynosi korzyści zdrowotne porównywalne z trzema dniami spędzonymi nad morzem.