Kluczowe wybory w Radzie Miejskiej w Żywcu: Zmiana składu liderów po pierwszej sesji kadencji 2024-2029

Kluczowe wybory w Radzie Miejskiej w Żywcu: Zmiana składu liderów po pierwszej sesji kadencji 2024-2029

W pierwszy dzień sesji Rady Miejskiej w Żywcu, 7 maja, miały miejsce ważne wybory dotyczące przewodniczącego i zastępców. W wyniku tych decyzji prezydium podległo jednej istotnej zmianie w porównaniu do poprzedniego okresu kadencji.

Głosujący w trybie tajnym radni wybrali na stanowisko przewodniczącego Jarosława Gowina, notabene już pełniącego tę rolę od roku 2018 (KWW Burmistrza Antoniego Szlagora). Jego kandydaturę poparło aż 17 członków Rady. Przy zgłaszaniu kandydatów do gry wprowadzono również radnego Andrzeja Widzyka reprezentującego PiS, który nie wyraził jednak zgody na kandydowanie na to stanowisko. Skądinąd, później stało się jasne, że Andrzej Widzyk rzeczywiście kandydował, ale na pozycję wiceprzewodniczącego i otrzymał wsparcie od 19 radnych.

Drugim z wiceprzewodniczących został ponownie Robert Brączek (KWW Burmistrza Antoniego Szlagora) zdobywając 14 głosów poparcia. Jak się okazało, do prezydium wstąpił Andrzej Widzyk kosztem Krzysztofa Grenia (KWW Wspólnota Samorządowa Powiatu Żywieckiego), dotychczasowego wiceprzewodniczącego, który kiedyś nawet przewodził Radzie Miejskiej.