Symbole miasta: Herb i Hejnał

Symbole miasta: Herb i Hejnał
Żywiec może pochwalić się naprawdę pięknym i starym herbem. Dodatkowo miasto ma swój własny hejnał, który odgrywany jest z wieży Ratusza. Poznaj historię tych symboli.
 

Herb Żywca

 
PIerwsze przyjęcie herbu miało miejsce około roku 1400. Władcą Żywca był wtedy Książę Oświęcimski Przemysław.
Herb przedstawia Żubra ze złotym kolczykiem w nosie. Nad nim znajduje się złoty orzeł. Wszystko umieszczone jest na niebieskiej tarczy.
 
Powstanie herbu nie jest do końca znane, jednak jedna z opowieści mówi, że wizerunek żubra pochodzi od zwierzęcia, które w darze od mieszkańców Żywca otrzymał Książę Przemysław. W geście wdzięczności miał on ustanowić taki właśnie herb dla miejscowości. Książę dodatkowo udekorował tarczę piastowskim orłem. Nie można wszakże zapominać o symbolach władzy zwierzchniej.
 
Nie do końca wiadomo jednak czy historia ma w sobie, chociaż ziarno prawdy. Jest to po prostu najczęściej powtarzaną wersja dawnej legendy.
 

Hejnał Miasta

 
Hejnał miejski został ustanowiony około 1708 roku. Jego wykonanywanie rozpoczęło Bractwo Różańcowe. W zasadzie nie był to jeszcze hejnał, a różne utwory grane z wieży zegarowej. Trwało to jakiś czas, a by dumnie powrócić w 1934 roku. Już rok od wznowienia tradycji grano dzisiaj znany nam hejnał, a właściwie tylko jego początek, który z czasem się rozrósł.
 
PIerwotna wersja miała tylko 11 aktów. Pełny hejnał przedstawiono dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej. Miało to miejsce podczas zabawy miejskiej. Oficjalne odegranie hymny miało miejsce w rocznicę powstania miasta, wtedy kiedy obchodziło ono swoje 700 lat.