Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu
Niedawno zakończył się Tydzień Kultury Beskidzkiej, który trwał od 2021-07-24 do 2021-08-01. Ta impreza ma za zadanie hołdować tradycji oraz popularyzować różne jej aspekty. Jest zdecydowanie wesoło. Kultura góralska nie należy do nudnych, a wręcz przeciwnie. Są tańce, śpiewy i rękodzieło. Można również zakosztować różnych przysmaków.
 
 

Historia Tygodnia Kultury Beskidzkiej

 
Tradycja tego wydarzenia narodziła się już ponad 50 lat temu i od tego czasu przyciąga tłumy turystów i spragnionych zabawy mieszkańców miast, w których się odbywa. Festiwal narodził się w Wiśle, jednak szybko inne miasta podchwyciły tradycję. Dzisiaj obejmuje on wiele miast w Beskidzie Śląskim i w Beskidzie Żywieckim. Swoją część festiwalu obchodzi również Żywiec.
 
 

Co zaprezentowano w tym roku?

 
Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywał się W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Istebnej i czeskim Jabłonkowie. Podczas jego trwania mogliśmy oglądać występy kapel na żywo, tańce tradycyjne.
Był duży jarmark, warsztaty, różnego rodzaju pokazy i bardzo dobre góralskie jedzenie, które serwowane było na zimno i na ciepło.
 
Podczas trwania wydarzenia rozgrywał się też Festiwal Folkloru Górali Polskich, czyli konkurs folklorystyczny. Wydarzeniem towarzyszącym był także projekt „Muzyka gór”, który został stworzony przez połączenie sił kilkunastu zespołów.
Bardzo ciekawe były instrumenty, które prezentowały zespoły. Były tradycyjne, pięknie brzmiące i na pewno długo nie dadzą o sobie zapomnieć. Kogo nie było, niech żałuje i rezerwuje swój czas w przyszłym roku.