Żywiec podpowiada jak przygotować się na wycieczkę górską

Żywiec podpowiada jak przygotować się na wycieczkę górską

Wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania i stroju. Planując taką wycieczkę, nie możemy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz zadbać o swój komfort. Dobry plan minimalizuje ryzyko wypadku oraz pozwoli nam w pełni cieszyć się wakacjami.

Jak wybrać odpowiednią trasę?

Wybierając odpowiednią trasę, weźmy przede wszystkim pod uwagę czas przejścia oraz jej stopień trudności. Wszystko tutaj zależy od naszej kondycji i umiejętności. Na pierwsze wyprawy lub wyprawy z dziećmi warto wybrać łagodne trasy, bez wysokich wzniesień i skałek. Jako pierwsze warto zaliczyć trasy krótkie, które trwają maksymalnie godziny.

Orientując się w czasie przejścia, weźmy pod uwagę czas średni i rzeczywisty. Może się on różnić w zależności od naszych możliwości oraz warunków pogodowych. Lepiej założyć więcej czasu na trasę niż mniej. Zawsze trzymajmy się tej zasady.

Co zabrać i jak się ubrać?

Najważniejsze w górach są wygodne i zabezpieczające stopę buty! Nie ma mowy o lekkich adidasach czy sandałkach. Najlepsze będą buty trekkingowe sięgające za kostkę. Taki rodzaj obuwia naprawdę może nas ochronić przed wieloma urazami, a nawet uratować nam życie. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy. Wygodne buty to podstawa.

Reszta stroju jest dość dowolna, jednak w góry warto ubrać się na cebulkę, nawet jeżeli jest środek lata. Temperatura na szczycie jest zwykle inne niż na dole, a pogoda w górach zmienia się błyskawicznie. Warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową lub pelerynę.

Równie ważny jest wygodny plecak. Pozwoli on przemierzyć długie kilometry bez bólu pleców. Powinien mieć zapięcia na pasie oraz szerokie wygodnie szlufki. Nie przesadzajmy też z obciążeniem. Weźmy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

Sprawdź pogodę!

Jedną z ważniejszych spraw podczas wypraw górskich jest pogoda. Jak już wcześniej pisaliśmy, może się ona zmieniać dosłownie w chwilę. Przed wyruszeniem sprawdźmy, jakie są prognozy na ten dzień. Jeżeli występuje wysokie ryzyko burzy, zrezygnujmy z wycieczki. W czasie wspinaczki może nam się wtedy stać coś złego, włącznie z uderzeniem pioruna. Na wyprawy wybierajmy wczesne pory, w dni kiedy zapowiada się słoneczny dzień, niekoniecznie upalny.