Żywiec podpowiada jak zachowywać się w górach

Żywiec podpowiada jak zachowywać się w górach

Jadąc na wakacje i podziwiając piękne górskie widoki, chcemy odpocząć i się zrelaksować. Często nie myślimy wtedy o prawidłowym zachowaniu i skupiamy się na sobie i swoich potrzebach. Nie jest to jednak pożądana postawa. Przebywając na szlakach górskich, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach dobrego zachowania w czasie wakacji.

Strój nieodpowiedni do pogody

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nasz strój jest naszą osobistą sprawą. Niestety nie jest tak w górach, gdzie pogoda zmienia się dosłownie z chwili na chwilę. Niejednokrotnie źle ubrani turyści musieli być ratowaniu przez odpowiednie służby jak GOPR.
Największym grzechem jest nieodpowiednie obuwie. Niektórym wydaje się, że wejście na szczyt góry jest proste i można to zrobić w każdym rodzaju obuwia. To nie jest prawda. DO wspinaczki potrzebne są wygodne i przede wszystkim zabezpieczające stopę buty. Nie ma mowy o klapkach, cienkich tenisówkach czy (o zgrozo) butach na obcasie.
Niestety tak skrajnie nieprzygotowanych turystów spotyka się dość często i zwykle powodują oni zatory w drodze na szczyt lub wymagają akcji ratowniczych.

Brak odpowiedniego planu i przygotowania

Wiele akcji ratowniczych spowodowanych jest również brakiem odpowiedniego planu wycieczki. Sporo turystów źle oblicza czas dojścia i w trakcie wędrówki zastaje ich zmrok. Wielu z nich panikuje wtedy i kompletnie nie wie co robić. Jest to szczególnie niebezpieczne kiedy nie mamy żadnej latarki.

Wychodząc w góry, koniecznie trzeba sprawdzić, jak będzie wyglądać trasa oraz jaki czas jest potrzebny do jej pokonania. Jeśli na jakimś etapie jest ryzyko, że zapadnie ciemność koniecznie wyposażmy się w latarki oraz sprzęt odblaskowy. Pomoże nam on odnaleźć nas ratownikom, którzy być może będą musieli przybyć nam na pomoc. Najlepiej jednak planujmy wycieczki za dnia, tak aby wieczorem być już bezpiecznym w miejscu noclegu.

Zachowania pożądane na szlaku

Spacerując po górach pamiętajmy, że jest to obszar chroniony. Nie powinniśmy zbaczać ze ścieżek oraz śmiecić. Absolutnie zabronione jest również rozpalanie ognisk oraz śmiecenie.
Nie trzeba chyba tez mówić, że w trakcie wspinaczki nie można niszczyć ani roślinności, ani żadnych innych przedmiotów. Zabronione jest też płoszenie zwierząt. Zaleca się też spacer w ciszy. Wśród innych miłośników wspinaczki możemy zapulsować ciepłym przywitaniem. Nie wstydźmy się tego.