Seniorzy nie dają się oszukiwać

Seniorzy nie dają się oszukiwać

Dzięki licznym działaniom policji, mających na celu uświadomienie osobom starszym metod oszustów oni sami nie dają się nabrać na sztuczki rzekomych krewnych. Doskonale pokazała to niedawna sytuacja, w której oszuści podjęli w naszym regionie kilka prób wyłudzenia pieniędzy „na krewnego”. Proceder ten na szczęście im się nie powiódł, właśnie dzięki czujności seniorów.

Świadomość rośnie

Właśnie takie wnioski można wyciągnąć po ostatniej próbie wyłudzenia pieniędzy. Kilka dni temu bowiem do 80-letniego mieszkańca żywca zadzwonił telefon. Osoba dzwoniąca próbowała podszyć się pod syna mężczyzny. Oznajmił on, że nieumyślnie spowodował on wypadek, w wyniku którego potrącona została kobieta. Po chwili przekazał on telefon drugiej osobie, która podała się za funkcjonariusza policji. Ten natomiast oznajmił, że w potrzebna jest kwota 150 tysięcy złotych na poczet potrąconej kobiety. 80-letni mieszkaniec żywca od razu zorientował się, że coś jest nie tak i zdecydował się natychmiast przerwać połączenie.
Tego samego dnia, prawdopodobnie te same osoby próbowały swoich sił jeszcze trzykrotnie, w każdym jednak przypadku seniorzy szybko orientowali się i przerywali połączenie. To zdecydowanie postawa warta pochwały.

Bardzo cieszy fakt świadomości wśród seniorów, to efekty pracy i akcji, których celem było uświadomienie seniorom, na jakie rodzaje ataków są narażeni przez oszustów. Pomocne były tutaj ulotki informujące, spotkania oraz kampanie internetowe.

Jak nie dać się nabrać?

Czujność to podstawowy element obronny, dzięki któremu będziemy w stanie od razu zareagować. Osoby podające się za naszych krewnych będą próbowały wykorzystać element zaskoczenia. Dlatego warto dać sobie chwilę, rozłączyć się i zatelefonować do osoby, za którą podaje się oszust, i zapytać, czy faktycznie coś się stało i potwierdzić wersję wydarzeń. Ta czynność zajmie tylko chwilę, a my będziemy mieli stuprocentową pewność, że my, nasi bliscy oraz nasze portfele są bezpieczne.

Nie spoczywajmy na laurach

Sukces seniorów z pewnością cieszy, ale należy pamiętać, aby iść za ciosem i ponownie przypomnieć o wielokrotnych apelach policji. Każdy z nas może przyczynić się do uświadomienia osób starszych o takich metodach oszustów. Być może te kilka zdań pozwoli uniknąć utraty pieniędzy, a także masy stresu, na który będziemy narażeni. Tymczasem seniorom jeszcze raz gratulujemy świadomej postawy!