Nie wiele trzeba, aby na drogach było bezpiecznie

Nie wiele trzeba, aby na drogach było bezpiecznie

Takie motto miała akcja, która odbyła się 21 września na ul. Witosa w Żywcu. Została ona zorganizowana w kooperacji żywieckiej drogówki, pracownikami WORD – u z Bielska -Białej oraz uczniami klasy policyjnej ZSME w Żywcu. Nie zabrakło także młodszych, mowa tutaj o przedszkolakach z Przedszkola nr 9 w Żywcu. Akcja polegała na profilaktycznych działaniach uświadamiających, jak niewiele wystarczy, aby nasze drogi były bezpieczniejsze. W całą akcję był też zaangażowany Urząd Miasta w Żywcu.

Na czym polegała akcja?

Policjanci, zatrzymując tego dnia kierowcę, który złamał przepisy ruchu drogowego, dawali mu dwie opcje. Pierwszą było otrzymanie mandatu, drugą natomiast było wykonanie jednego z dwóch zadań, które kierowca miał do wyboru. Slalom w założonych alko i okularach bądź odbycie kursu pierwszej pomocy przedmedycznej, za którego przeprowadzenie byli odpowiedzialni uczniowie klasy policyjnej.
Jeśli było zadanie, musiała czekać także nagroda, więc jeśli kontrola kierowcy nie przyniosła żadnych uchybień, a zadanie zostało wykonane wzorowo, dzieciaki wręczały kierowcy uśmiechnięte buźki. Natomiast, jeśli się nie udało i kontrola przyniosła niespodzianki, kierowca dostawał buźkę smutną. Nie zależnie od wyniku, pracownik WORD-u w Bielsku-Białej wręczał każdemu kontrolowanemu kamizelkę odblaskową.

Kierowcy pełni emocji

Kierowcy nie kryli emocji podczas uczestniczenia w wykonywanych przez siebie zadaniach. Wykonanie slalomu w specjalnych narko oraz alko okularach nie było zadaniem łatwym. Dzięki niemu kierowcy mogli się przekonać na własnej skórze, jak czujemy się po zażyciu substancji psychoaktywnych, a także alkoholu. Wykonanie slalomu uświadamia kierowców, jak bardzo ograniczoną mamy koordynację oraz percepcję. Miało to ich uświadomić, jakie niebezpieczeństwo może spowodować prowadzenie pojazdów w takim stanie. Szkolenie natomiast polegało na uświadomieniu kierowców, jak ważna na miejscu wypadku jest wiedza. Poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku być może pozwoli uratować komuś życie. Poświęcenie tej odrobiny czasu na zaznajomienie się z jego zasadami jest obowiązkiem każdego kierowcy.

Takie akcje pozwalają zwiększyć świadomość społeczeństwa.