Mieszkańcy domu wielorodzinnego w Żywcu hospitalizowani. Winny tlenek węgla

Mieszkańcy domu wielorodzinnego w Żywcu hospitalizowani. Winny tlenek węgla

Kiedy za oknem mróz, ogrzewanie działa pełną parą. Wysokie ceny gazu zniechęcają do ogrzewania mieszkań, a już z pewnością skłaniają niektórych do rezygnacji z przeglądów piecyków gazowych. Wadliwy piecyk doprowadził do nieszczęścia na jednym z osiedli mieszkaniowych w Żywcu.

Osiem osób zatrutych czadem

Mieszkańcy domu wielorodzinnego przy ulicy Krasińskiego w Żywcu mieli dużo szczęścia. Gdyby jedna z mieszkanek, 83-letnia kobieta, nie zgłosiła się na pogotowie, wiszący w powietrzu tlenek węgla mógłby zebrać śmiertelne żniwo.

Starsza kobieta skarżyła się na złe samopoczucie, a ostatecznie postanowiła wezwać pomoc. Ratownicy medyczni szybko rozpoznali objawy wskazujące na działanie tlenku węgla. Kobiecie udzielono pomocy, a następnie wezwano na miejsce straż pożarną. Okazało się, że zasięg działania czadu wychodził poza mieszkanie 83-latki. Gaz zdążył się ulotnić również na pozostałe mieszkania.

Cztery osoby hospitalizowane, w tym ciężarna kobieta

Objawy podtrucia czadem szybko potwierdzono u 8 osób mieszkających w innych częściach budynku. Konieczna była ewakuacja domu i hospitalizacja czterech osób. Wśród osób z ciężkimi objawami zatrucia była kobieta w ciąży i jej 9-letnie dziecko. Na szczęście potrzebujący otrzymali pomoc na czas. W szpitalu dojdą do siebie, a ich życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Strażacy zbadali dokładnie całą posesję, a następnie wywietrzyli pomieszczenia. Za chwile grozy w domu jednorodzinnym odpowiadał wadliwy piec gazowy. Być może pech chciał, że piec się zepsuł, ale istnieje również prawdopodobieństwo, że sprzęt dawno nie miał robionego przeglądu.

Zamówienie przeglądu piecyka gazowego to koszt rzędu 100-150 zł. W zamian za to zyskujemy pewność, że wszystko działa, jak należy. Czy z chęci oszczędzenia 150 zł warto ryzykować własnym życiem? Z gazem nie ma żartów, dlatego zachęcamy do regularnego sprawdzania wentylacji i instalacji gazowej w domach i mieszkaniach.

Co roku słyszy się o tragicznych wypadkach z udziałem czadu. Często całe rodziny giną we śnie, a media opisują to jako nieszczęśliwy wypadek. Tymczasem najczęściej jest to wina starych, nieserwisowanych piecyków gazowych.