Śląsk wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Jest dofinansowanie!

Śląsk wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Jest dofinansowanie!

Województwo śląskie przeznaczy milion złotych na rozwój turystyki, kultury i sportu dla osób z niepełnosprawnościami. Środki zostaną wykorzystane w ramach projektu Śląskie bez barier, którego szczegóły omówiono na Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Województwo śląskie otwiera się na potrzeby osób z niepełnosprawnościami

Milion złotych nie jest zawrotną kwotą, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie koszty, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami na co dzień. Tymczasem projekt Śląskie bez barier ma na celu dać ludziom z niepełnosprawnościami lepszy dostęp do rozrywki obejmującej sport, kulturę i szeroko pojętą turystykę.

Wojewoda śląski już zapowiedział, że projekt jest dopiero początkiem działań mających poprawić trudną sytuację OZN w regionie. Wkrótce województwo rozpocznie współpracę z GOPR-em. Wszystko po to, by ułatwić osobom z niepełnosprawnościami wycieczki w pobliskie Bieszczady.

O szczegółach projektów z obszaru turystyki, kultury i sportu z pewnością dowiemy się już wkrótce.

Rośnie świadomość społeczeństwa

Wykluczenie osób z niepełnosprawnościami ma miejsce od lat, czego zdrowi obywatele kraju zwykle nie zauważają. Największą barierą dla OZN są problemy finansowe i brak możliwości podjęcia dobrze płatnej pracy.  OZN często w ogóle nie znajdują zatrudnienia. Nie tylko z powodu ograniczeń zdrowotnych, ale również dlatego, że przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać takich osób.

Niska renta i brak dodatkowej pomocy z zewnątrz skazuje OZN na życie w zamknięciu. Dostęp do rehabilitacji to często wszystko, na co OZN mogą liczyć. Do niedawna nikt nie analizował innych potrzeb, które są równie istotne. Przecież nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do ulubionych aktywności, urlopu w innym mieście niż własne, czy dostępu do nowości ze świata sztuki i kultury. OZN zupełnie nie różnią się pod tym względem od osób w pełni sprawnych.

Świadomość społeczeństwa rośnie, co przekłada się na stopniową poprawę sytuacji OZN w Polsce.