Urzędnik miejski wbił flagę Żywca na szczycie Aconcagui!

Urzędnik miejski wbił flagę Żywca na szczycie Aconcagui!

Wspinaczka na najwyższy szczyt obu Ameryk to nie lada wyzwanie. Krzysztof Niemiec, na co dzień pracujący w Urzędzie Miejskim w Żywcu, przygotował się do tej wyprawy bardzo dobrze. Mężczyzna wraz z dwoma towarzyszami wspiął się na szczyt Aconcagui, pozostawiając na nim flagę miasta. To wyjątkowy akt lokalnego patriotyzmu, który docenił między innymi burmistrz Żywca.

Wspinaczka na Koronę Ziemi

Zdobycie wierzchołka Aconcagui oznacza niebezpieczną wyprawę, która trwa kilkanaście dni. Warunki na drodze wiodącej na szczyt najwyższej góry półkuli południowej są trudne i zagrażające. Nie jest to wyprawa dla amatorów, chociaż zdarzają się i tacy śmiałkowie.

Swoich sił w podejściu na najwyższy szczyt obu Ameryk spróbował Krzysztof Niemiec, urzędnik z Żywca. I chociaż praca urzędnika kojarzy się z siedzeniem przy biurku, pracownik Urzędu Miejskiego w Żywcu pilnie przygotowywał się do wyprawy. Wysiłek przyniósł pozytywny efekt, gdyż mężczyzna zdobył szczyt znajdujący się blisko 7000 m n.p.m. Co więcej, umieścił na nim flagę swojego miasta. Zdjęcie ze szczytu z pewnością będzie dla pana Krzysztofa wspaniałą pamiątką!

Aconcagua — góra określana mianem anomalii

Najwyższy szczyt półkuli południowej — Aconcagua, często jest określany jako anomalia. Spowodowane jest to wyjątkowo nieprzyjazną pogodą, podobną do tej, której możemy doświadczyć w Himalajach. A przecież Aconcagua leży w bardzo ciepłej strefie. W każdym razie wspinacze nie mają co liczyć na lekkie warunki w drodze na wierzchołek.

Masyw górski tworzą skały granitowe. Z góry rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Nie jest on jednak dla każdego. Wyprawa na Aconcaguę jest nie tylko trudna, ale i droga. Konieczne są również pozwolenia, których zdobycie wymaga cierpliwości. Jeśli zechcecie kiedyś zdobyć ten wspaniały szczyt, czeka Was wiele miesięcy przygotowań.

Na początek warto zapoznać się z masywami górskimi w Polsce. Doskonałym miejscem do treningu przed Aconcaguą będą Tatry. Więcej informacji o Tatrach znajdziesz na stronie: https://tatrydlakazdego.pl/.