Policja wodna w Żywcu szykuje się na sezon

Policja wodna w Żywcu szykuje się na sezon

W województwie śląskim trwają przygotowania do sezonu letniego. To oznacza dodatkową pracę dla jednostek ratowniczych i mundurowych. Przygotowania kończy także specjalna jednostka policji motorowodnej w Żywcu. Wszystko po to, by czuwać nad bezpieczeństwem wczasowiczów zażywających letnich kąpieli.

Kilkaset utonięć rocznie w Polsce

Smutne statystyki związane z ogromną liczbą ofiar utonięć mówią same za siebie. Wczasowicze wypoczywający nad wodą wymagają stałego nadzoru i absolutnie nie jest to przesada. To brawura i zażywanie kąpieli po alkoholu stanowią najczęstsze przyczyny utonięć. To bezsensowna i zupełnie niepotrzebna śmierć, ale ogarnięci wakacyjną beztroską ludzie rzadko o tym myślą. Do czasu, aż nie jest za późno.

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące strategiczne. To właśnie wtedy trwa szczyt sezonu kąpielowego i niestety w tym czasie dochodzi do większości tragedii. Jako że ratowanie osób, które z różnych względów nie mogą utrzymać się na powierzchni wody, jest bardzo trudne, kluczowe jest zapobieganie wypadkom.

Policja wodna w Żywcu

Pierwsze jednostki policji motorowodnej pojawiły się na Jeziorze Międzyborskim i Jeziorze Żywieckim. Wodowanie miało miejsce 19 maja, a dzień później rozpoczęto testy. Od wczoraj, to jest od 21 maja, sezon kąpielowy w mieście oficjalnie rozpoczęto. Od teraz ma kto czuwać nad bezpieczeństwem ludzi kąpiących się w popularnych akwenach.

Bezpieczeństwo nad wodą zapewniają również ratownicy, także doskonale przygotowani na tegoroczny sezon. Pracy z pewnością im nie zabraknie, ponieważ liczba wypoczywających w tym roku na pewno będzie duża. Koniec maja to także doskonały czas, by samemu również przygotować się na sezon kąpielowy. Bo nic nie zastąpi naszej własnej odpowiedzialności i rozwagi.

Unikanie alkoholu podczas wypoczynku nad wodą to podstawa. Kolejną kwestią jest uświadomienie dzieciom tego, jak istotne jest odpowiednie zachowanie podczas kąpieli w jeziorze. Co więcej, zarówno dzieci, jak i dorośli, powinni korzystać wyłącznie ze strzeżonych, bezpiecznych plaż.