Jak zabezpieczyć gniazdka przed dziećmi?

Jak zabezpieczyć gniazdka przed dziećmi?

Kilkanaście godzin temu doszło w województwie śląskim do prawdziwej tragedii. Zginęło 13-miesięczne dziecko. Przyczyną śmierci było porażenie prądem. Policja bada okoliczności zdarzenia, a tymczasem warto pomyśleć, w jaki sposób można zabezpieczyć domowe gniazdka i urządzenia elektryczne przed dziećmi.

Tragedia na Śląsku

W jednym z mieszkań w Piekarach Śląskich doszło do prawdziwej tragedii. Zginęło 13-miesięczne dziecko. Mały chłopiec najprawdopodobniej dotknął przewodów i został porażony prądem. Matka chłopca natychmiast wezwała pomoc, niestety reanimacja nie przyniosła oczekiwanego skutku. Obecnie policja prowadzi czynności w celu ustalenia szczegółów zdarzenia, jednak nic nie przywróci chłopcu życia.

W mieszkaniu znajduje się mnóstwo pułapek, czyli miejsc potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do niebezpiecznego wypadku, którego niestety nie sposób było przewidzieć. Utrata dziecka jest prawdziwą tragedią, dlatego warto pomyśleć o prewencyjnym zabezpieczeniu miejsc potencjalnie zagrażających, co dotyczy między innymi gniazdek elektrycznych.

Osłonki na gniazdka i inne sposoby ochrony dzieci

Oczy dookoła głowy to za mało, by przewidzieć wszystkie ruchy dziecka. Główną cechą dzieci jest brak strachu i niezdolność przewidywania konsekwencji swoich zachowań. Stąd samo tłumaczenie, że gniazdka są niebezpieczne, może nie wystarczyć. Obecnie na rynku dostępne są specjalne gniazdka i listwy, które mają wbudowane wewnętrzne zabezpieczenia. Dziecko może wtykać w takie gniazdka jakikolwiek przedmiot, a i tak nie sforsuje zabezpieczeń. Alternatywą są również zaślepki na już wbudowane gniazdka. Nie są to drogie rzeczy, a pozwalają spać spokojnie.

Z kolei przewody elektryczne to zagrożenie dla każdego. Z tego względu warto sprawdzać co jakiś czas domowe przewody i absolutnie nie korzystać z kabli z wyszczerbioną izolacją. Jeśli zaś chodzi o urządzenia elektryczne, to warto odłączać je od razu po zakończeniu korzystania. Jak wspominaliśmy wcześniej, pomysły dzieci są nie do przewidzenia.