Jezioro Żywieckie perłą Beskidów?

Jezioro Żywieckie perłą Beskidów?

Nie da się ukryć, że wokół Jeziora Żywieckiego coś się zaczęło dziać. Uwagę tej okolicy poświęcił nawet premier Morawiecki, który odwiedził Żywiec kilka dni temu. Lokalne jezioro wkrótce zostanie zmodernizowane i wzbogacone o infrastrukturę turystyczną. Prognozuje się, że Jezioro Żywieckie stanie się wkrótce prawdziwą perłą Beskidów.

Urok Jeziora Żywieckiego

Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny sporych rozmiarów, o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych. Zbiornik powstał tuż po powodzi w 1958 roku, która okazała się tragiczna w skutkach. Dzięki temu przedsięwzięciu okolice zyskały bezpieczeństwo i niesamowicie piękny teren rekreacyjny. Dziś jezioro Żywieckie jest atrakcją turystyczną, która i bez modernizacji przyciąga turystów. Znajduje się tu także elektrownia wodna, także będąca swego rodzaju atrakcją dla odwiedzających. Nie da się ukryć, że jezioro ma ogromny potencjał. Uwielbiane przez miłośników sportów wodnych, chętnie odwiedzane przez wędkarzy (chociaż zdarza im się narzekać na słabe branie) i plażowiczów. Zdecydowanie warto ten potencjał rozwijać. Oczywiście w sposób zrównoważony i najkorzystniejszy dla środowiska.

Rozwój potencjału Jeziora Żywieckiego

Zaplanowano, że Jezioro Żywieckie stanie się głównym celem inwestycji na Żywiecczyźnie. Zbiornik czeka zaawansowany proces odmulania. Od ostatniej takiej operacji minęło już przecież ponad 50 lat. Dużo mówi się również o budowie ścieżek rowerowych wokół akwenu. Będzie to jedna z piękniejszych tras w Polsce, a także jedna z najdłuższych. Modernizacja Jeziora Żywieckiego korzystnie wpłynie także na bezpieczeństwo okolicznych terenów. Odmulenie jeziora wiąże się ze zwiększeniem rezerwy powodziowej, co w tych nieprzewidywalnych pogodowo czasach jest naprawdę istotne. Jak na razie wiadomo, że przygotowano 180 mln zł na kompleksową modernizację zbiornika. Ile pieniędzy faktycznie pochłonie ta inwestycja? O tym przekonamy się za kilka lat.

Może Cię zainteresować: https://bielawa24.pl/jak-w-jeden-weekend-przemiescic-sie-spod-gor-nad-jezioro/.