11 ofiar śmiertelnych: bilans wypadków z udziałem pieszych w województwie śląskim

11 ofiar śmiertelnych: bilans wypadków z udziałem pieszych w województwie śląskim

Kilka dni temu opublikowano raport z pierwszego półrocza roku 2022 roku. Raport dotyczy wypadków z udziałem pieszych, do których doszło w ciągu ostatnich miesięcy na terenie województwa śląskiego. Ujawnione statystyki są dość przerażające. Odnotowano bowiem aż 147 wypadków z udziałem pieszych. Wśród ofiar znalazło się aż 11 osób, którym nie udało się przeżyć.

Niebezpieczne przejścia dla pieszych

Statystyki z województwa śląskiego są niepokojące. 147 wypadków, 11 ofiar śmiertelnych, 139 rannych. I pomyśleć, że do tych niebezpiecznych zdarzeń doszło w ciągu 6 miesięcy, na terenie jednego województwa! Jak podają policjanci, główną winę za liczbę wypadków ponosi nieostrożność: tak samo pieszych, jak i kierowców. Dużo mówi się o tym, że przepisy dotyczące przejść dla pieszych są bardzo krzywdzące i uciążliwe dla kierowców. Tym bardziej że piesi niezwykle chętnie korzystają z przysługujących im praw, chowając ostrożność głęboko do kieszeni. Tymczasem policjanci podkreślają, że należy pamiętać nie tylko o prawach pieszych, ale również obowiązkach. Obowiązki są wspólne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego: należy zachować maksymalną ostrożność. Zawsze.

Najczęstsze przyczyny wypadków na przejściach dla pieszych

Do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi w momencie niezgodnego z przepisami wyprzedzania innych pojazdów. Najniebezpieczniejsze wydają się jezdnie dwupasmowe. Kiedy jeden kierowca zatrzymuje się, by przepuścić pieszego, drugi postanawia go wyprzedzić, co często kończy się właśnie wypadkiem. Warto również zaznaczyć, że większa odpowiedzialność spoczywa na kierowcach nie bez powodu. Pamiętajmy, że to pieszy najwięcej ryzykuje na pasach i to jego życie jest najbardziej zagrożone. Dlatego tak ważne jest, by obie strony zachowywały się odpowiedzialnie.

Mamy nadzieję, że drugie półrocze okaże się szczęśliwsze. Jednocześnie apelujemy o zdrowy rozsądek, bez względu na to, czy stoi się przy pasach, czy siedzi za kierownicą.

Przeczytaj również: https://infowalcz.pl/tragiczne-wypadki-w-wojewodztwie-zachodniopomorskim/.