Domy ze śmieci i butelka powstała w 100% z recyklingu

Domy ze śmieci i butelka powstała w 100% z recyklingu

Zapewne wielu z Was zna markę Żywiec Zdrój. Firma wypuściła na rynek wodę mineralną w plastikowych butelkach wykonanych w 100% z recyklingu. Tymczasem w Polsce pojawiły się już pierwsze prototypy domów zbudowanych ze śmieci. Czy Polska wkracza właśnie w nową erę? Do tego jeszcze długa droga, ale zmiany są naprawdę ciekawe.

Śmieciowe budownictwo lepsze niż patodeweloperka

Dom ze śmieci — określenie to nie brzmi najlepiej, ale w praktyce takie domy prezentują się naprawdę dobrze. Co więcej, są szansą na wykorzystanie odpadów, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Obecnie odpady plastikowe zalewają Ziemię do tego stopnia, że konieczne jest wymyślenie rozsądnego sposobu na ich utylizację lub ponowne wykorzystanie. Inżynierowie z całego świata stanęli na wysokości zadania, projektując przedmioty ponownie wykorzystujące odpady plastikowe. Mamy więc cegły wykonane w pełni z odpadów i mamy grzyby zdolne rozkładać plastik (to akurat dzieło natury i biologów, nie inżynierów). Do tej skromnej listy można dopisać również całe budynki wykonane ze śmieci. Ich profesjonalna nazwa brzmi: earthship. Za tym pomysłem stoi Amerykanin i pierwsze earthshipy powstały już w latach 70. Niestety, w Europie jest ich zaledwie kilkanaście. A szkoda, ponieważ domy ze śmieci są ekologiczne, samowystarczalne, tanie i nowoczesne. Gotowe earthshipy, które ostatnio zbudowano w Polsce, są przepiękne!

Żywiec Zdrój bierze recykling na poważnie

Najgorsze w recyklingu jest to, że tak naprawdę niewielki procent plastiku faktycznie jest recyklingowany. W dodatku większość plastikowych opakowań powstaje z całkowicie nowego tworzywa z domieszką plastiku z recyklingu. To za mało, by naprawdę zmienić przemysł wytwórczy na lepsze. W tym wszystkim jest też pozytywny akcent. Marce Żywiec Zdrój udało się wypuścić na rynek butelki w całości wykonane z plastiku recyklingowanego. Co więcej, firma zbiera i utylizuje równowartość plastiku, który wypuszcza na rynek w postaci butelek z wodą. Może nie zbawi to świata, ale daje świetny przykład dla innych firm, a to już coś.