Żywiecczyzna ponownie na trasie Tour de Pologne

Żywiecczyzna ponownie na trasie Tour de Pologne

Prestiżowy wyścig kolarski Tour de Pologne w tym sezonie odbędzie się na początku sierpnia. Podobnie jak w roku 2021, część trasy ponownie będzie przebiegała przez Żywiecczyznę. Kolarze zmierzą się w regionie z typowo górskimi drogami.

Wyjątkowa tradycja Tour de Pologne

Pierwsza edycja Tour de Pologne odbyła się w 1928 roku, co czyni wyścig jednym z najstarszych na świecie. Początkowo był to wyścig amatorski, a od 1993 roku stał się profesjonalną imprezą. Trasa zazwyczaj obejmuje kilka etapów, które prowadzą przez różne regiony Polski. Trasa może zawierać zarówno tereny płaskie, sprzyjające sprinterom, jak i trudne etapy górskie, które są wyzwaniem dla kolarzy.

Od 2005 roku Tour de Pologne jest częścią UCI World Tour, co oznacza, że przyciąga najlepszych kolarzy z całego świata. Jest to również jedyny wyścig z kategorii UCI World Tour organizowany w Polsce. Wielu kolarzy osiągnęło sukcesy podczas tego wyścigu, w tym znani zawodnicy: Rafał Majka, Przemysław Niemiec, Davide Rebellin, Michał Kwiatkowski i inni.

Tour de Pologne jest jednym z najbardziej emocjonujących i widowiskowych wyścigów w Polsce. Tłumy kibiców zgromadzonych wzdłuż trasy dopingują kolarzy, tworząc niesamowitą atmosferę. Wyścig często kończy się finiszem grupy sprinterów lub zaciętą walką na ostatnich kilometrach. Wyścig  odgrywa ważną rolę w promocji kolarstwa i Polski jako atrakcyjnego celu turystycznego. Przez lata wyścig przyczynił się do zwiększenia zainteresowania kolarstwem w Polsce i przyciągnięcia uwagi międzynarodowej.