Awaria gazociągu w Żywcu: Ewakuacja mieszkańców i utrudnienia w ruchu drogowym

Awaria gazociągu w Żywcu: Ewakuacja mieszkańców i utrudnienia w ruchu drogowym

Awaria gazociągu miała miejsce w centrum miasta Żywiec późno w nocy z wtorku na środę. Młodszy kapitan Tomasz Kołodziej, który jest rzecznikiem miejscowej straży pożarnej, przekazał informacje do Polskiej Agencji Prasowej. Powiedział, że mieszkańcy czterech kamienic musieli opuścić swoje domy. Po tym, jak udało się odciąć dopływ gazu, mogli wrócić do swoich mieszkań. Obecnie trwają prace nad usunięciem usterki.

Kołodziej podał szczegóły zdarzenia, mówiąc, że rura gazowa została uszkodzona tuż przed północą na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Sienkiewicza. Wyjaśnił, że na tym miejscu prowadzone są prace modernizacyjne, które obejmują wymianę instalacji i remont nawierzchni drogi. Podczas tych prac firma wykonująca przewiert uszkodziła rurę o średnicy 225 mm, co spowodowało wyciek gazu ziemnego. Aby zapewnić bezpieczeństwo, około 50 mieszkańców z czterech kamienic zostało ewakuowanych do momentu zatrzymania wycieku gazu. Kołodziej zapewnił, że sytuacja została sprawdzona miernikami wczesnym rankiem i nie stwierdzono żadnego zagrożenia. Wszyscy mieszkańcy mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów, a strażacy zakończyli swoje działania.

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, poinformował społeczność lokalną za pośrednictwem mediów społecznościowych o tym, że całe skrzyżowanie Sienkiewicza i Żeromskiego oraz fragment drogi od stacji Orlen do skrzyżowania zostały całkowicie zamknięte dla ruchu drogowego. Prosił kierowców o wybieranie alternatywnych tras do czasu usunięcia awarii. Nie podał jednak konkretnej daty wznowienia normalnego ruchu na tych drogach.

Podsumowując sytuację, rzecznik straży pożarnej w Żywcu zaznaczył, że specjaliści od gazu są obecnie zaangażowani w naprawę uszkodzonego rurociągu. Wyraził nadzieję, że jeszcze tego samego dnia droga zostanie ponownie udostępniona dla ruchu.