Spór o zniszczony krzyż na Górze Grojec – siły natury czy działanie człowieka?

Spór o zniszczony krzyż na Górze Grojec – siły natury czy działanie człowieka?

Burmistrz Żywca, Antoni Szlagor, podzielił się na swoim profilu społecznościowym informacją o zniszczonym krzyżu na Górze Grojec, co wywołało burzę w mediach społecznościowych. Według przeprowadzonych na miejscu oględzin przez Policję i Straż Pożarną, nie ma dowodów na ingerencję osób trzecich w stan krzyża. Szlagor zasugerował, że przyczyną dewastacji mógł być wpływ sił przyrody. Zapewnił jednak, że zniszczony krzyż zostanie odbudowany, zgodnie z wcześniej złożoną przez niego deklaracją.

Pierwsze doniesienia o zniszczeniu drewnianego Krzyża na Górze Grojec burmistrz uzyskał od grupy Detal Żywiecki. Wyraził wtedy swoje oburzenie i zdziwienie takim aktem wandalizmu. Informując o swojej decyzji o natychmiastowym odbudowaniu krzyża, Szlagor wspomniał również o wsparciu ze strony osób o wielkim sercu i dobrej woli, które zadeklarowały chęć pomocy w realizacji tego zadania.

Jednakże późniejsze oględziny miejsca zniszczenia przez Policję i Straż Pożarną nie potwierdziły zaangażowania osób trzecich. Jak powiedział burmistrz, najbardziej prawdopodobną przyczyną dewastacji było działanie sił przyrody. Szlagor wyraził ulgę, że nikt nie był bezpośrednio odpowiedzialny za zniszczenie krzyża i ponownie zapewnił, że monument zostanie odbudowany.