16 Syryjczyków zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy

16 Syryjczyków zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy

Podczas kontroli drogowej na autostradzie A4 w rejonie MOP Kozłów, Straż Graniczna oraz Komenda Miejska Policji z Gliwic zatrzymały 16 mężczyzn. Zgodnie z informacjami podanymi przez Szymona Mościckiego, rzecznika prasowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, wszyscy zatrzymani to obywatele Syrii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski ze Słowacją w okolicach Zwardonia.

Interwencja straży granicznej miała miejsce w niedzielę 17 września. Jak wyjaśnił podporucznik Mościcki, mężczyźni zostali zatrzymani podczas próby przewiezienia ich do krajów Europy Zachodniej. Wszyscy z nich byli bez dokumentów potwierdzających prawo do legalnego pobytu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Na miejscu mieli tylko dowody potwierdzające krótkotrwały pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji, co sugeruje, że weszli do Polski nielegalnie.

Zezwolenia te wskazywały również na ich narodowość syryjską. Po zatrzymaniu, wszyscy cudzoziemcy zostali przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej. Tam przeprowadzono z nimi dalsze czynności, mające na celu wyjaśnienie okoliczności nielegalnego przekroczenia granicy.