Trudności finansowe prowadzą do ograniczenia działalności w Szpitalu Żywiec
Bezskuteczne okazały się starania samorządowców, które odbyły się w stolicy kraju, Warszawie. Nie przyniosło zamierzonego efektu również zebranie ponad 25 tysięcy podpisów mieszkańców pod apelem dotyczącym problematycznej sytuacji finansowej jednostki medycznej. Nawet wielokrotne dyskusje z Narodowym Funduszem Zdrowia nie doprowadziły do oczekiwanych rezultatów. Tym samym, w dniu 7 października po godzinach popołudniowych, Szpital Żywiec rozpoczął proces ograniczания działalności trzech swoich oddziałów, jako konsekwencję skomplikowanej sytuacji finansowej.
Informacje na temat częściowego zaprzestania pracy trzech oddziałów i izby przyjęć Szpitala Żywiec zostały przekazane do wiadomości wojewody śląskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia – poinformowała Aneta Pająk, pełniąca funkcję zastępcy dyrektora ds. organizacyjnych w Szpitalu Żywiec.
Zdecydowano o ograniczeniu działalności Oddziału Chorób Wewnętrznych, który obejmował także pododdział nefrologii. To samo dotyczyło dwóch Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
Aneta Pająk wyjaśniła, że decyzja o ograniczeniu działalności była wymuszona przez siłę wyższą, jaką była niedostateczna liczba pracowników medycznych, niezbędnych do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tych oddziałów. Zapewniła jednak, że wszyscy pacjenci, którzy zostali przyjęci do szpitala w dniu dzisiejszym, zostaną przejęci przez inne placówki, gdzie będą kontynuowali swoje leczenie. Część z nich pozostanie także na innych oddziałach Szpitala Żywiec. Wszystkie inne szpitale oraz wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego zostały poinformowane o zaistniałej sytuacji i mogą się spodziewać większej liczby pacjentów przekierowanych z Szpitala Żywiec.