Kiedy warto iść do lekarza prywatnie, a kiedy na NFZ?

Kiedy warto iść do lekarza prywatnie, a kiedy na NFZ?

Służba zdrowia w Polsce pozostawia wiele do życzenia, ale być może pocieszy Cię fakt, że w innych krajach również nie jest idealnie. Wiele osób w Polsce zniechęciło się do służby zdrowia i zrezygnowało z wizyt na NFZ, co jest bardzo kosztowne. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy podsumować, kiedy warto iść do lekarza prywatnie, a kiedy na NFZ. Mimo wszelkich przeciwności nie wolno nam rezygnować z własnego zdrowia, zwłaszcza w dobie koronawirusa.

Badania profilaktyczne, lekarz pierwszego kontaktu i ginekolog: na NFZ

Jeśli chcesz skontrolować swój stan zdrowia i nic Ci nie dolega, skorzystaj z badań na NFZ. W końcu po coś płacimy te wszystkie składki. Swoją podróż profilaktyczną rozpoczynamy w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi nam niezbędne skierowania. Dzięki temu oszczędzimy na płaceniu za morfologię krwi, czyli podstawowe badanie w profilaktyce. Lekarz rodzinny może również skierować na badania biochemiczne, dzięki którym możemy m.in. zbadać poziom cholesterolu, TSH, hemoglobiny i wielu innych.

Na NFZ warto również chodzić do ginekologa. Do tego specjalisty nie potrzeba skierowania. Do ginekologa warto chodzić przynajmniej raz w roku na cytologię. Rak szyjki macicy to przyczyna śmierci wielu kobiet, a tymczasem wczesne wykrycie nowotworu daje ogromną szansę na powrót do zdrowia. Wystarczy jedno szybkie badanie!

Psychiatra, stomatolog, endokrynolog: prywatnie

W Polsce przyjęło się, że opieka zdrowotna na NFZ jest gorsza. To nie zawsze jest prawda, ale czasami faktycznie warto zapłacić za pomoc lekarską. I o ile psycholog na NFZ będzie super, o tyle trafienie na dobrego psychiatrę na NFZ to kwestia szczęścia. A że ze zdrowiem psychicznym nie można igrać, lepiej od razu wybrać najlepszego specjalistę w mieście i zapłacić za wizytę.

Podobnie jest z endokrynologiem. Specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo mało, a na wizytę czeka się miesiącami. Prywatnie czas oczekiwania również jest długi, ale masz pewność, że lekarz poświęci Ci tyle uwagi, ile trzeba.

Na końcu mamy stomatologa. Dentyści również przyjmują na NFZ, ale bardzo niewiele zabiegów jest refundowanych. Jeśli chcesz wypełnić ubytki, założyć porządną plombę etc., szykuj się na spory wydatek. Nie unikniesz wydatków na dentystę, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby.